Úvod Politika Odporcovia dohody CETA odovzdali v europarlamente petíciu

Odporcovia dohody CETA odovzdali v europarlamente petíciu

Foto: archív

Petíciu zameranú proti obchodnej dohode CETA medzi EÚ a Kanadou odovzdali jej odporcovia v Európskom parlamente (EP) v Štrasburgu. Celkovo 3,5 milióna signatárov žiada europoslancov, aby v hlasovaní zmluvu neratifikovali.

Petíciu iniciovalo združenie Stop TTIP&CETA, ktoré okrem dohody s Kanadou odmieta aj podobnú dohodu s USA. Odporcovia obchodnej dohody odovzdali dvom podpredsedom EP transparent symbolizujúci podpisy, ktoré sa im podarilo zhromaždiť v rámci európskej občianskej iniciatívy.

Signatári považujú CETA za „hrozbu pre demokraciu, právny štát, životné prostredie, zdravie, verejné služby a práva spotrebiteľov a zamestnancov“. Tvrdia, že dohoda podporí nadnárodné firmy na úkor demokracie.

Foto: archív
Foto: archív

Podporila ich aj rakúska europoslankyňa Ulrike Lunaceková: „Je to 3,5 milióna podpisov za spravodlivejší, ekologickejší a sociálne spravodlivejší obchod a proti niečomu, čo vytvára viac problémov, ako ich rieši.“

Vlaňajší podpis dohody sa skomplikoval a posunul pre námietky belgického Valónska. Kritické hlasy však zaznievali aj z ďalších štátov, napríklad z Nemecka a Francúzska. Z aktuálnych relevantných francúzskych prezidentských kandidátov dohodu podporil iba Emmanuel Macron. CETA bude uzavretá ako zmiešaná dohoda, čo znamená, že ju musí ratifikovať EP aj 38 národných a regionálnych parlamentov v členských štátoch EÚ.