Úvod Politika Odpútať Slovensko od V4 by bola prehra

Odpútať Slovensko od V4 by bola prehra

Foto: archív

Ideológ liberalizmu Michal Havran na autorskej strane denníka SME opäť priamočiaro naznačuje, čo bude hlavná úloha prezidentky Zuzany Čaputovej. Okrem vytrvalej podpory Progresívneho Slovenska a liberálnej ideológie je to, dovolím si citovať autora, „odpútať Slovensko od V4“.

Presne v duchu hesla treba zaútočiť na najslabší článok reťazca. Autor podsúva myšlienku, že Slovensko vraj zvolením Čaputovej precitlo z nacionalistického sna a pani Zuzana svojím šarmom zariadi, že Francúzsko a Nemecko sa budú predbiehať, aby sa s nami mohli kamarátiť.

Opak je však pravdou. S našimi partnermi V4 máme rovnakú historickú skúsenosť a spoločné obdobie totalitného režimu. Našťastie, vyznávame spolu národno-konzervatívne hodnoty – rodinu, tradície, národnú hrdosť. Sú to pojmy, ktoré v týchto krajinách niečo znamenajú. Autorovi pripomínam, že aj Slovinsko platí eurom, ale okrem krajín, ktoré s ním susedia, o Slovinsku nevie nikto.

Sila Slovenska v zjednotenej Európe môže byť jedine v tom, že je súčasťou zoskupenia krajín vyznávajúcich rovnaké hodnoty. Keď uvažujeme, že do stredoeurópskeho priestoru geograficky a historicky patrí aj Rakúsko, tak už je to celkom slušná sila, o ktorú sa Slovensko môže oprieť.