Úvod Spoločnosť Okolie Notre-Dame je po zamorení olovom stále uzavreté

Okolie Notre-Dame je po zamorení olovom stále uzavreté

Foto: archív

Okolie parížskej katedrály Notre-Dame, ktorú v polovici apríla zničil požiar, zostane pre vysokú mieru znečistenia olovom naďalej uzavreté. Informovali o tom zdravotnícke úrady v Paríži. Priestor má byť znovu vyčistený.

Olovo bolo použité predovšetkým v strešnej konštrukcii a v krytine veže. Pri požiari sa však 7 roztavilo a znečistilo okolie. Úrady tvrdia, že hodnoty znečistenia olovom v bytoch v blízkosti katedrály sú pod zákonom stanovenými limitmi.

Meranie na verejných miestach občas vykazovalo nadlimitné hodnoty. Nie je však jasné, v akej miere to súvisí s požiarom katedrály. Do budúcnosti sa chystajú ďalšie testy. Investigatívny internetový portál Mediapart napísal, že hodnoty znečistenia olovom v okolí katedrály presahujú 400- až 800-krát povolené normy.

Mestu portál vyčíta, že výsledky meraní zamlčuje. Zdravotnícky úrad však tvrdí, že od ničivého požiaru s verejnosťou „komunikuje transparentne“. Otrava olovom pritom môže mať pre ľudí, najmä deti, závažné zdravotné následky. Tento kov poškodzuje centrálnu nervovú sústavu, ale napríklad aj obličky.