Úvod Politika Orbán a Salvini chcú spolupracovať na zastavení prisťahovalectva

Orbán a Salvini chcú spolupracovať na zastavení prisťahovalectva

Foto: archív

Otázka prisťahovalectva bola ústrednou témou schôdzky predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána s talianskym vicepremiérom a ministrom vnútra Matteom Salvinim v Miláne. Podľa internetového vydania ľavicového denníka Népszava sa v budove milánskej prefektúry stretli dvaja politici, ktorí presadzujú podobnú ideológiu.

Orbán pred schôdzkou označil Salviniho – šéfa strany Liga – za skutočného hrdinu, a to pre jeho radikálne postoje k migrácii. Po schôdzke pripomenul, že Salvini sa ako priateľ postavil na stranu Maďarska v čase útokov proti novele maďarskej ústavy v Európskom parlamente. Podľa maďarského denníka je priateľstvo Orbána a Salviniho hlboké, plánujú totiž viaceré ďalšie vzájomné stretnutia, ako to naznačil taliansky vicepremiér.

„Musia zastaviť spoločného nepriateľa, francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý chce podľa Salviniho slov vyškoliť európskych partnerov, pričom doma má mizernú podporu,“ píše Népszava. Zároveň pripomína, že taliansky politik podporil Orbána vyhlásením, že európsku elitu financuje americký finančník George Soros.

Na spoločnej tlačovej konferencii sa politici zhodli na nutnosti ochrany európskych hraníc, a ako povedal maďarský premiér, „prisťahovalcov treba poslať späť do ich vlasti“. Spoločne vyhlásili, že pred budúcoročnými májovými voľbami do Európskeho parlamentu (EP) chcú mnoho vecí zmeniť tak, aby nová Európska komisia a EP „zaujali jednoznačné stanovisko k ochrane hraníc a zastavenia prisťahovalectva“.

Salvini informoval, že s maďarským premiérom spoločne pracujú na vytvorení budúcej celoeurópskej aliancie, „ktorá vylúči socialistov a ľavičiarov a ktorá vráti do centra pozornosti otázky identity“. „Sme blízko k historickej zmene na kontinentálnej úrovni,“ vyhlásil taliansky minister vnútra.