Úvod Spoločnosť Páchateľa masakra v Petrohrade moslimovia na Facebooku oslavujú

Páchateľa masakra v Petrohrade moslimovia na Facebooku oslavujú

Foto: archív

V Petrohrade zadržali troch údajných komplicov etnického Uzbeka pôvodom z Kirgizska Akbaržona Džalilova, ktorý spáchal 3. apríla samovražedný teroristický útok v tamojšom metre. Po útoku zomrelo 15 ľudí a vyše 50 bolo zranených. Ide o mužov, ktorých zatkli pri záťahu v jednom z petrohradských obytných domov. V byte, kde sa tieto osoby zdržiavali, sa našli aj prvky výbušného zariadenia podobné bombe, ktorá vybuchla v metre. Obyvatelia domu agentúre Interfax povedali, že zadržaní pochádzali – tak ako Džalilov – zo Strednej Ázie.

Vyšetrovatelia predpokladajú, že atentátnik mal pripevnenú nálož v ruksaku na chrbte. Vyrobil si ju z hasičského prístroja naplneného výbušninou a guličiek z ložísk. Po výbuchu z jeho tela zostala len hlava, podľa nej ho identifikovali.

Džalilov pochádzal z Kirgizska a v Petrohrade žil šesť rokov. V minulosti bol okrem iného zamestnaný aj ako kuchár v suši bare a dochádzal do miestneho športového klubu, kde sa venoval zápasu. Zhruba pred tromi rokmi však jeho stopy zmizli. Jeho priatelia o ňom odvtedy nepočuli. Posledná aktivita Džalilova na sociálnych sieťach bola zaznamenaná v októbri 2014. V petrohradskej reštaurácii pracoval do rovnakého času. Kde bol tri roky, nie je známe. Ruské médiá informovali, že mal ruské občianstvo a niekoľko pasov.

Snímka Džalilova zo sociálnej siete. (Foto: archív)
Snímka Džalilova zo sociálnej siete. (Foto: archív)

Zatiaľ sa nenašli priame dôkazy, že by bol prepojený na džihádistickú organizáciu Islamský štát alebo iné radikálne skupiny. Podľa informácií agentúry Interfax však Džalilova zverbovali islamisti. „Vrátil sa ako iný človek, nebol zhovorčivý,“ povedal ruskej agentúre jej zdroj. Dovtedy vraj o stykoch Džalilova s islamistickými radikálmi nik netušil.

Radikálne islamistické skupiny a ich sympatizanti vo svete zareagovali na Džalilov čin oslavnými ódami. Lavína pochvalných článkov a statusov na webových stránkach a sociálnych sieťach zaplavila internet.

Výnimkou nebola ani facebooková stránka katarskej televíznej stanice Al-Džazíra, kde sa okrem nenávistných protiruských a protiputinovských výpadov v arabčine na margo petrohradského masakra objavilo množstvo komentárov vyznavačov islamu typu “excelentné”, “smrť nevercom”, “do pekla s vami” či obligátne spojenie “Alláhu akbar”. Komentáre tiež obsahujú varovania pred “pomstou” ďalším krajinám. Cynickú radosť zo smrti nevinných ľudí v Petrohrade vyjadrujú aj emotikony, ako sú palec hore či rôzne “smajlíky”.

Komentáre na Facebooku spravodajskej televízie Al-Džazíra. (Reprodukcia: internet)
Komentáre na Facebooku spravodajskej televízie Al-Džazíra. (Reprodukcia: internet)
Cynické reakcie moslimov na Facebooku televízie. (Reprodukcia : internet)
Cynické reakcie moslimov na Facebooku televízie. (Reprodukcia : internet)