Úvod Z DOMOVA Paška: Vláda nie je spôsobilá rozumne vyhodnotiť ponuky vakcín proti koronavírusu

Paška: Vláda nie je spôsobilá rozumne vyhodnotiť ponuky vakcín proti koronavírusu

Jaroslav Paška. (Foto: Michaela Kolimárová)

Podpredsedu mimoparlamentnej SNS Jaroslava Pašku znepokojuje, že viaceré spoločnosti dokončujúce klinické štúdie svojich produktov zamlčiavajú nedostatky a nejasnosti z testovania, očakávateľné komplikácie z produkčného a realizačného procesu, či riziká možných sprievodných zdravotných problémov.

Poukázal na článok The Guardian, kde sa píše o tom, že v prípade ochorenia COVID-19 ide o úplne novú konštrukciu vakcíny, doposiaľ u ľudí komerčne nepoužitú. Paška sa preto odvoláva na odborný článok, z ktorého vyplýva, že z krátkodobého testovania nie je možné jednoznačne vylúčiť následné, doposiaľ neznáme alergické reakcie.

Paška tiež hovorí o tom, že vakcína môže pôsobiť na rôznych ľudí odlišne. Pýta sa napríklad na to, ako má Ministerstvo zdravotníctva SR domyslenú realizáciu distribúcie a očkovania.

Podľa neho vláda SR, ani rezort zdravotníctva nie sú spôsobilí rozumne vyhodnotiť ponuky farmaceutických firiem, ani kvalitu a bezpečnosť ich vakcín, pričom upozornil, aby štát neobmedzoval občanom výber z dostupných typov vakcín proti novému korovírusu.

Dodal, že Maďarsko otvára cestu pre svojich občanov aj k ruskej vakcíne Sputnik V, či vakcíne EpiVakKorona, uvedeným do praxe bez skončenej tretej fázy klinického testovania.

„Výber dokončovaných vakcín je veľký, treba sa len kvalifikovane pozrieť na ich parametre, dostupnosť a ceny. Akákoľvek štátom povolená vakcína ale musí byť predovšetkým bezpečná a pred očkovaním populácie riadne klinicky otestovaná,“ dodal Paška s tým, že občanom musí ostať plné právo rozhodnúť sa, či a akou vakcínou si budú chrániť svoje zdravie pred hrozbou nového koronavírusu.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí uviedol, že Slovensko má zakontrahovaných 2,44 milióna dávok vakcín proti novému koronavírusu. Zdôraznil, že vakcíny budú zadarmo, bez doplatkov, nebudú povinné a na dobrovoľnej báze. Poukázal na to, že vakcína, ktorú ohlásil koncern Pfizer, má úspešné klinické testovanie za sebou, s 90-percentnou účinnosťou. Slovensko má vakcínu vyjednanú cez Európsku úniu.