Úvod Politika Pellegrini pozval Putina na oslavy SNP, obaja vítajú rast obchodnej výmeny

Pellegrini pozval Putina na oslavy SNP, obaja vítajú rast obchodnej výmeny

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin a predseda slovenskej vlády Peter Pellegrini sa stretli v Konstantinovskom paláci v Petrohrade. Oficiálna návšteva Ruskej federácie sa uskutočnila na pozvanie ruského premiéra Dmitrija Medvedeva mesiac po tom, ako americký prezident Donald Trump prijal premiéra Pellegriniho a slovenskú delegáciu v Bielom dome.

Rovnako aj pred týmto stretnutím mal premiér veľký rešpekt. „Veľmi si to vážim. Myslím si, že si to vážime všetci na Slovensku, že sa nám dostala počas mesiaca možnosť rokovať na najvyššej úrovni s najvyššími predstaviteľmi politického života vo svete,“ zdôraznil.

Podľa vlastných slov to vníma ako úspech slovenskej diplomacie a potvrdenie toho, že Slovenská republika je rešpektovanou krajinou, s ktorou chcú hovoriť aj predstavitelia najväčších mocností sveta.

„Sme veľmi radi, že sa tu stretávame v roku, keď si pripomíname 75. výročie SNP. Boli by sme veľmi radi, keby sme mohli privítať zástupcov Ruskej federácie na najvyššej možnej úrovni, a bolo by nám cťou, keby boli zastúpené priamo vašou osobu,“ uviedol Pellegrini na začiatku rokovania s Putinom.

„Sme radi, že môžeme s vami prediskutovať hlavné otázky vzájomných vzťahov. Našich občanov spája mnoho priateľských väzieb aj silné putá, ktoré pochádzajú ešte z minulosti, aj s odkazom na predkov v boji proti fašizmu. Slovensko neprepisuje dejiny, vážime si a nespochybňujeme úlohu Červenej armády pri oslobodzovaní počas 1. svetovej vojny,“ zdôraznil predseda slovenskej vlády.

Foto: archív

„Máme za sebou plodné rokovania s premiérom, ministrami, konštatujeme nárast obchodnej výmeny a dobrú, férovú spoluprácu v oblasti energetiky, keď je Slovensko dobrým partnerom v tranzite plynu, ropy. Verím, že tomu bude tak aj do budúcnosti,” uviedol Pellegrini. Vyjadril potešenie aj zo zvýšenej výmeny turistov a zvýšeného záujmu Slovákov o ruštinu.

Putin vyjadril potešenie z toho, že mohol slovenskú delegáciu na čele s Pellegrinim privítať v Petrohrade. „Medzi našimi krajinami sú tradične dobré priateľské vzťahy, čo sa odzrkadľuje na hospodárskych vzťahoch,“ konštatoval šéf Kremľa, pričom ocenil prácu slovensko-ruskej vládnej komisie, ktorej ďalšie zasadnutie sa má konať v Soči.

Putin uviedol, že považuje Slovensko za dôležitého partnera v ekonomickej sfére. Konštatoval nárast vzájomnej obchodnej výmeny. „Sme radi, že vás tu vidíme a že môžeme prerokovať komplex bilaterálnych vzťahov,“ dodal Putin.