Úvod Politika Platforma okolo Tibora Rostása postaví svojho prezidentského kandidáta

Platforma okolo Tibora Rostása postaví svojho prezidentského kandidáta

Tibor Rostás v talkšou časopisu ZEM & VEK Svet za oponou. (Foto: archív)

Filozof, publicista a vydavateľ mesačníka ZEM & VEK Tibor Rostás s okruhom svojich spolupracovníkov sformoval politickú platformu, ktorá podľa neho v roku 2018 aktívne vstúpi do verejnej diskusie o budúcnosti našej vlasti. Uviedol to vo svojom statuse na sociálnej sieti. Prioritou platformy bude motivovať a informovať ľudí rezonujúcich s jej ideami.

Platforma nominuje do aprílových volieb v roku 2019 vlastného kandidáta na prezidenta Slovenskej republiky. O koho pôjde, Rostás zatiaľ neoznámil. “Jeho priority budeme počas roku 2018 veľmi dôsledne a intenzívne formulovať a zároveň šíriť v čo najmasívnejšom rozsahu,” napísal Rostás a následne vymenoval 12 základných politických princípov, ktoré kandidát ponúkne Slovensku.

Prvým z nich je výrazné posilnenie kompetencií prezidenta spolu s jeho významným poradným tímom v oblasti vnútornej aj zahraničnej politiky. Druhým je predloženie nového volebného zákona, vychádzajúceho z pôvodných tradícií. Novela zákona by mala eliminovať permanentnú recykláciu politických strán systémom vychádzajúcim z celonárodného snemu prirodzených komunálnych a regionálnych autorít. Podľa Rostása by malo ísť o akúsi revitalizáciu „kopného práva“ a „rodových statkov“ prispôsobenú súčasnej realite.

Medzi dôležité princípy kandidáta na najvyššiu ústavnú funkciu má patriť aj ustanovenie inštitútu funkčného referenda ako základného nástroja demokracie. “V ňom sa budú občania rozhodovať o tých najzávažnejších otázkach súčasnosti: neutralita, vzťah k EÚ, sankcie proti Rusku a dalšie,” píše Rostás.

Prehodnotenie zahraničnej politiky tak, aby sa Slovensko stalo strategickým mostom medzi EÚ a eurázijským teritóriom, nová koncepcia verejnoprávnych médií, vyvážené zahranično-politické vzťahy s Ruskou federáciou, USA a Čínou a efektívnejšia spolupráca s krajinami V4 budú ďalšími prioritami prezidentského kandidáta Rostásovej platformy.

Tibor Rostás s okruhom svojich spolupracovníkov sformoval politickú platformu, ktorá podľa neho v roku 2018 aktívne vstúpi do verejnej diskusie o budúcnosti našej vlasti. (Foto: Michaela Kolimárová)

Do okruhu avizovaných cieľov hlavy štátu politická platforma ďalej zaradila komplexné rozšírenie obchodných vzťahov SR aj na eurázijské trhy, posilnenie vzdelávania, kultúry a histórie v kontexte postavenia slovanskej identity v globalizovanom svete. V tomto smere Rostás zdôraznil výraznejšiu podporu všeslovanskej vzájomnosti.

Prezidentský kandidát otvorí aj verejnú diskusiu o otázke definovania postavenia neziskových organizácií, ktorých príjmy prichádzajú zo zahraničia. Bude za zachovanie Schengenu, ale s nevyhnutnosťou kooperácie ochrany vonkajších hraníc EÚ. Otázka imigrantskej krízy má byť predmetom referenda a vôle ľudí, nie byrokratických nariadení Bruselu. “Strážiť musíme hranice, namiesto stráženia našich ulíc,” upozorňuje Rostás. Ako riešenie imigrantskej krízy bude kandidát na prezidenta prezentovať podporu domovských krajín imigrantov, nie ich prílev do Európy. Pomôcť by však mali predovšetkým štáty, ktoré krízy a vojny v dotknutých krajinách spôsobili.

Kandidát na prezidenta Rostásovej platformy bude jednoznačne odmietať odovzdávanie kompetencií Slovenskej republiky Nemecku a Francúzsku v programe tzv. jadra EÚ tak, pretože tak hrozí úplný zánik národnej suverenity a identity. Bude tiež komunikovať o zamýšľaných zmenách v zdravotníctve a v oblasti sociálnych vecí a rodiny tak, aby tento segment nebol predmetom porušovania ústavou garantovaných práv občana. A nevynechá ani tému obnovy právneho štátu a sfunkčnenie mechanizmov zákonodarnej, výkonnej a súdnej moci.

“Počas roka 2018 budeme pravidelne informovať o tom, akým spôsobom tieto, ale aj ďalšie body programu prezidenta prenesieme do reality,” napísal autor známych knižných bestsellerov ako Mlčanie, Archa či Neviditeľno Tibor Rostás v závere svojho statusu na sociálnej sieti.