Úvod Spoločnosť Pobaltie pre exodus mladých ľudí pustne a vymiera

Pobaltie pre exodus mladých ľudí pustne a vymiera

Foto: archív

Sťahovanie z Litvy, Lotyšska aj Estónska na Západ robí z Pobaltia najrýchlejšie pustnúce územie v Európskej únii. Mladí ľudia po vstupe do EÚ odišli predovšetkým do Británie a Írska, čo bude mať onedlho drastické dôsledky napríklad na dôchodkový systém.

Konkrétne litovský vidiek je najrýchlejšie pustnúcou oblasťou celej Európy. Z krajiny za posledných 25 rokov emigrovalo najviac ľudí na svete, samozrejme, ak nerátame oblasti postihnuté vojnovými konfliktmi. Litva prišla od roku 1991, keď sa po rozpade Sovietskeho zväzu opäť stala samostatným štátom, zhruba o tretinu obyvateľstva.

Len malú časť odídencov predstavovali v prvých rokoch nezávislosti etnickí Rusi, nespokojní s podmienkami získania litovského občianstva. Najviac Litovčanov odišlo za hranice po roku 2004, teda po vstupe do EÚ. Dve tretiny emigrantov boli pritom vo veku 20 až 40 rokov, teda tá časť obyvateľstva, ktorá by mohla úbytok obyvateľstva postupne zastaviť. Krajina tak pomaly vymiera.

Hlavné mesto Litvy Vilnius. (Foto: archív)

A tak obyvateľstvo v Litve dnes rýchlo starne a vyhliadky sú neradostné. „Zaniklo už približne dvetisíc dedín, zatvárajú sa celé oddelenia univerzít, je nedostatok ľudí na prácu,“ tvrdí Sarmine Mikulioninová, riaditeľka Litovského centra spoločenských výskumov vo Vilniuse.

„Ak to takto pôjde ďalej, náš dôchodkový systém sa zrúti, keďže čoraz menej ľudí financuje dôchodky pre seniorov.“ Pozitívne je na celej situácii aspoň to, že ľudia pracujúci na Západe posielajú domov svoje zárobky, čo predstavuje výrazný prínos pre miestnu ekonomiku.

Hoci aj z Poľska odišli po roku 2004 do cudziny za prácou dva milióny ľudí, situácia tam nie je taká tragická. Poľsko je viac ako desaťkrát ľudnatejšie ako Litva a okrem toho sa mu v posledných rokoch podarilo dieru na pracovnom trhu zaceliť takmer dvoma miliónmi Ukrajincov.

Na druhej strane sa po počiatočnom odlive do Pobaltia vracajú Rusi. Silné menšiny žijú najmä v Estónsku a Lotyšsku. V takmer sedemstotisícovej Rige, najväčšom meste Pobaltia, predstavujú Rusi viac ako polovicu obyvateľstva a primátorom tam je Nil Ušakov, etnický Rus, ktorý získal lotyšské občianstvo až v roku 1999.