Úvod Z DOMOVA Počas akcie NAKA proti extrémistom zadržali aj bubeníka skupiny Horkýže Slíže

Počas akcie NAKA proti extrémistom zadržali aj bubeníka skupiny Horkýže Slíže

Foto: archív

Protiteroristické komando NAKA na sociálnej sieti informovalo, že jeho prílušníci zasahovali na viacerých miestach Slovenska. Akcia s krycím názvom „Šašovia”má súvisieť s extrémizmom.

Medzi zadržanými má byť aj bubeník kultovej hudobnej punkrockovej skupiny Horkýže Slíže Marek Viršík a bývalý manžel herečky Zuzany Vačkovej Rastislav Rogel, u ktorého mali nájsť zberateľské predmety s nacistickou a hitlerovskou tematikou.

Polícia priblížila, že spomínaná akcia sa netýka len Slovenskej republiky. „Od skorého rána na viacerých miestach celého Slovenska zasahuje Národná kriminálna agentúra proti extrémizmu. Ide o akciu s krycím názvom „Šašovia“, ktorá prebieha aj v susednej krajine,“ uviedla polícia. O ktorú susednú krajinu ide, nepriblížili.

Podľa denníka Blesk.cz však išlo o zásah v českom meste Děčín, kde vykonala prehliadku u bubeníka kapely Krátky proces Jozefa Pokorného. V súvislosti s páchaním extrémistickej trestnej činnosti skončilo v rukách polície deväť osôb. „V súčasnosti ešte prebiehajú procesné úkony, preto ďalšie informácie poskytneme neskôr,“ dodala polícia.

Elitná jednotka NAKA mala vykonať prehliadky bytov aj nahrávacieho štúdia. Denník SME  už v roku 2016 upozornil, že skupina Krátky proces, ktorej členom bol Rogel, nahrávala svoj album v HStudio, ktoré vlastní spomenutý Viršík. Kapelu Krátky proces označil denník za neonacistickú.

Hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová popoludní doplnila, že vyšetrovateľ NAKA zo zločinu výroby extrémistických materiálov a za pokračujúci zločin rozširovania extrémistického materiálu konkrétne Karola P., Rastislava R., Tomáša F., Jozefa P., Radovana K., Radoslava V., Róberta T., Mareka V. a Petra S.

„Obvinení  sa mali podieľať na výrobe hudobných albumov s extrémistickou tematikou. Procesné úkony naďalej pokračujú, viac informácií poskytneme v najbližších dňoch,“ píše sa v oficiálnom stanovisku.