Úvod Z DOMOVA Podľa EIU sa SR za Matovičovej vlády zaradila medzi krajiny s nedostatočným...

Podľa EIU sa SR za Matovičovej vlády zaradila medzi krajiny s nedostatočným demokratickým zriadením

Foto: archív

V čerstvom rebríčku svetového indexu demokracie Economist Intelligence Unit (EIU) výskumného oddelenia spoločnosti Economist Group, vydávajúcej týždenník The Economist, sa Slovenská republika so ziskom 6,97 bodu z desiatich možných za posledný rok, čo sa časovo zhoduje s pôsobením novej vlády Igora Matoviča, zaradila medzi krajiny s nedostatočným demokratickým zriadením.

Slovensko sa umiestnilo na 47. priečke, o päť miest nižšie ako v roku 2019. Najlepšie hodnotené bolo Nórsko, Island a Švédsko, najhoršie Kórejská ľudovodemokratická republika, Konžská demokratická republika a Stredoafrická republika.

EIU monitoroval úroveň demokracie v 165 nezávislých štátoch a dvoch teritóriách. Ako uviedol, v demokratickom systéme žije iba 49,4 percenta ľudí, z toho 8,4 percenta v plnohodnotnej demokracii. Viac ako tretina ľudí na svete podľa EIU žije v autoritárskych režimoch.

EIU tvrdí, že počas pandémie ochorenia COVID-19 prišlo k výraznému okliešteniu občianskych slobôd a rastu cenzúry. Priemerné svetové skóre medziročne pokleslo z 5,44 bodu na 5,37, čo je najhorší výsledok od roku 2006, keď analytici Economist Group začali vydávať výročný index demokracie.