Úvod Politika Podľa Focusu je najdôveryhodnejším politikom prezident Kiska

Podľa Focusu je najdôveryhodnejším politikom prezident Kiska

Foto: archív

Podľa agentúry Focus obyvatelia Slovenska najviac dôverujú prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi. V prieskume verejnej mienky mal dosiahnuť 27,3 percenta. Na druhej priečke sa podľa Focusu umiestnil premiér Robert Fico (Smer-SD) s 26,5 percentami a na treťom mieste skončil predseda parlamentu a SNS Andrej Danko so 14,4 percentami. Agentúra uskutočnila prieskum verejnej mienky v dňoch 1. až 8. augusta 2017 na vzorke 1 003 respondentov.

Na štvrtom mieste má byť predseda opozičnej SaS Richard Sulík s 13,6 %, na piatom predseda Most-Híd Béla Bugár 12,8 %, šiesty je predseda OĽaNO-NOVA Igor Matovič s 12,5 % a na siedmom mieste je predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár s 11,1 %.

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) na ôsmom mieste má 10,5 %, predseda strany Kotleba -Ľudová strana Naše Slovensko Marián Kotleba figuruje na deviatom mieste s 10,4 % a na na desiatom sa umiestnil podpredseda vlády Peter Pellegrini za Smer-SD (5,5 %).

Nasleduje minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (5,4 %), nezaradený poslanec Miroslav Beblavý (5,1 %), podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová za SaS (3,6 %), ministerka spravodlivosti za Most-Híd Lucia Žitňanská (2,8 %), predseda mimoparlamentného KDH Alojz Hlina (2,4 %), europoslankyňa za Smer-SD Monika Flašíková-Beňová (2,4 %), nezaradený poslanec Jozef Mihál (2,0 %), exposlanec OĽaNO-NOVA Daniel Lipšic (1,6 %), predseda SMK Jószef Menyhárt (1,5 %), bývalý predseda KDH Ján Figeľ (1,4 %), poslankyňa OĽaNO-NOVA Veronika Remišová (1,4 %).

Niekdajší šéf KDH Pavol Hrušovský, europoslanec za SMK Pál Csáky a poslanec ĽSNS Milan Mazurek dosiahli podporu jedného percenta respondentov. Podľa výsledkov prieskumu nikomu nedôveruje 15,9 % a nevie odpovedať 4,4 % respondentov.

Politológ Roman Michelko si myslí, že metodika prieskumov, ako je spomenutý z dielne Focusu, “nie je bohvieaká” a väčšinou sa uskutočňujú na objednávku konkrétnych politikov či politických strán.

Výsledky prieskumu však svedčia o tom, že popularita prezidenta Kisku má napriek jeho aktuálnemu prvenstvu klesajúci charakter, myslí si Michelko. Druhé miesto premiéra Fica je podľa neho výsledkom faktu, že šéf Smeru za 25 rokov v politike získal svoju “jánošíkovskú základňu” fanúšikov, jeho osoba je však zároveň polarizujúcim faktorom na politickej scéne.

Tretie miesto predsedu NR SR Danka okomentoval slovami, že je paradoxom, ak má šéf národniarov väčšiu dôveryhodnosť ako jeho strana. “Celkovo nie je veľmi šťastné v prieskumoch oddeľovať lídrov od strán. Takéto prieskumy sú podľa mňa umelé a nie sú v súlade s realitou,” uzavrel Michelko.