Úvod ZO ZAHRANIČIA Podľa Merkelovej Nemecku hrozí tretia vlna pandémie

Podľa Merkelovej Nemecku hrozí tretia vlna pandémie

Angela Merkelová. (Foto: archív)

Nemecká kancelárka Angela Merkelová varovala, že ak sa obyvatelia krajiny nebudú v nasledujúcich týždňoch správať zodpovedne, Nemecku hrozí tretia vlna pandémie nového koronavírusu.

„Počas zimy budeme musieť byť veľmi, veľmi opatrní,“ povedala Merkelová na virtuálnej panelovej diskusii s policajnými predstaviteľmi. „Inak skončíme rovno v ďalšej vlne,” dodala.

Merkelová na online zasadnutí prezídia kresťanských demokratov navyše kritizovala plány niektorých spolkových krajín, ktoré chcú počas vianočných sviatkov napriek vysokému počtu nakazených v určitých mestách otvoriť hotely pre rodinné návštevy.

Podľa kancelárky nie je možné kontrolovať, či sa v hoteloch skutočne ubytujú len príbuzní osôb žijúcich v danej oblasti, zdôvodnila svoje námietky. Počas vianočných sviatkov – od 23. decembra do 1. januára – sa obmedzenia pre stretávanie rodín zmiernia. Zísť sa bude môcť až do desať ľudí namiesto piatich.

V Nemecku platí od 2. novembra čiastočný lockdown, ktorý potrvá do 20. decembra. Hoci sa počet nových prípadov nákazy stabilizoval, tamojší predstavitelia varujú, že ide len o mierny pokrok v boji s pandémiou.