Úvod Politika Podľa premiéra Fica nič dokonalejšie ako EÚ nemáme

Podľa premiéra Fica nič dokonalejšie ako EÚ nemáme

Robert Fico. (Foto: archív)

Rímska deklarácia konštatuje, že Európska únia chce ísť ďalej spoločne. Slovenský premiér Robert Fico to povedal v sobotu v Ríme po slávnostnom samite šéfov štátov a vlád 27 členských krajín Európskej únie, na ktorom lídri napriek jednomyseľne podpísali spoločné vyhlásenie o ďalšom smerovaní únie.

Vyhlásenie je optimisticky ladené aj napriek faktu, že EÚ podľa názorov mnohých politikov členských štátov preukazuje neschopnosť riešiť vážne problémy, ktoré sa v posledných rokoch nahromadili vo viacerých oblastiach jej fungovania – najmä v ekonomickej oblasti a v otázkach imigrácie. EÚ už opustila Veľká Británia a hrozí, že po výmenách politických garnitúr budú nasledovať ďalšie štáty.

„Nevidím iný životný priestor pre Slovensko, ako je Európska únia. A klame každý, kto tvrdí, že Slovensko by dokázalo prežiť ako nejaký neutrálny štát. A je veľmi nebezpečné, ak niekto hlava nehlava útočí na európske inštitúcie. Nikto netvrdí, že sú dokonalé, ale nič dokonalejšie nemáme.

Uvedomme si, že v Európe sa žije najlepšie, pravdepodobne, na svete. Je to oáza pokoja a kľudu, je to oáza, kde ľudia sa cítia bezpečne. A preto pokiaľ budem predsedom vlády, budem robiť všetko pre to, aby Slovenská republika bola dôveryhodným partnerom v tomto jedinečnom projekte,“ uviedol premiér Fico o Európskej únii.

Rímska deklarácia okrem iného konštatuje „niektoré prvky agendy, na ktoré sa máme sústrediť“. „To znamená predovšetkým bezpečná Európa, ďalej Európa, kde budeme cítiť silný hospodársky rast, teda, aby Európa bola opäť tým najlepším a najbohatším regiónom na svete,“ priblížil Fico obsah znenia podpísaného dokumentu. V deklarácii sa podľa premiéra ďalej hovorí o Európe ako globálnom hráčovi, pretože únia chce byť podstatne silnejšia v otázkach zahraničnej politiky“. Text zahŕňa tiež pomenovanie Európy „ako priestoru pre silné sociálne politiky“.

„Ja s týmto môžem len súhlasiť. Preto som bez akéhokoľvek zaváhania súhlasil s textom tejto deklarácie. Je to manifest na najbližšie obdobie, ako sa má Európska únia správať,“ uzavrel premiér Fico. Rímsky samit šéfov štátov a vlád 27 členských krajín Európskej únie sa konal pri príležitosti 60. výročia od vzniku spoločnej Európy – podpísania Rímskych zmlúv.

Poslanec NR SR za Smer-SD a predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Ľuboš Blaha na rozdiel od svojho straníckeho šéfa komentoval podpis Rímskej deklarácie kriticky.„V Ríme slávnostne podpísali Rímsku deklaráciu, priority sú jasné, po prvé, bezpečnosť, po druhé, voľný trh, štrukturálne reformy a konkurencieschopnosť. A za nimi na treťom mieste je aj zmienka o sociálnej Európe. Tretia priorita zo štyroch. Preložené z ‚eurospeaku‘ – akonáhle v EÚ zavedieme neoliberálne reformy, začneme budovať sociálnu Európu. Skvelé, gratulujem. To nevymyslíš. To je EÚ,“ napísal Blaha na na sociálnej sieti Facebook.

Foto: archív
Foto: archív