Úvod Z DOMOVA Podľa prieskumu sa vyše 36 percent ľudí obáva zmanipulovania volieb. Smer-SSD bude...

Podľa prieskumu sa vyše 36 percent ľudí obáva zmanipulovania volieb. Smer-SSD bude paralelne zratúvať hlasy

Foto: archív

Zmanipulovania tohtoročných parlamentných volieb sa obáva 36,2 percenta ľudí. Naopak, obavy z toho nemá 58,6 percenta opýtaných. Zvyšných 5,2 percenta respondentov nevie, respektíve nechce na otázku o obavách zo zmanipulovania volieb odpovedať. Vyplýva to z prieskumu, ktorý na vzorke tisíc respondentov uskutočnila agentúra AKO pre TV JOJ.

Zmanipulovania najbližších parlamentných volieb sa obávajú skôr ľudia vo veku 50 až 65 rokov, obavy prevládajú viac v skupine žien ako mužov. Manipulácie s volebnými výsledkami sa obávajú predovšetkým voliči strán Republika, SNS a Smer-SSD. Najväčšie obavy majú spomedzi krajov obyvatelia Banskobystrického kraja.

Strana Smer-SSD bude v rámci prevencie proti potenciálnej hrozbe zmanipulovania paralelne zratúvať hlasy pri septembrových parlamentných voľbách. Vyplýva to z vyjadrenia predsedu strany a poslanca Národnej rady SR Roberta Fica pre TV JOJ.

Z tohto dôvodu víta novelu zákona, ktorá má zaviesť obciam s internetovou stránkou povinnosť zverejňovať zápisnice o priebehu a výsledku hlasovania vo volebnom okrsku. „Tento zákon vznikol pod tlakom opozície a som rád, že bol prijatý. Bude to pre nás významný nástroj. Ja chcem povedať, že Smer-SSD bude vykonávať paralelné sčítanie hlasov,“ uviedol Fico.

Fico zároveň verí, že septembrové voľby budú férovým politickým súbojom. Smer-SSD chce podľa neho voľby vyhrať. “Uvedomujem si, že je vysoká pravdepodobnosť, že skončíme v opozícii, ale máme legitímnu ambíciu a predpoklady na to, aby sme voľby vyhrali,“ doplnil.