Úvod Politika Podľa ÚS Mečiar amnestiami zneužil svoje právomoci, Kováč milosťou synovi nie

Podľa ÚS Mečiar amnestiami zneužil svoje právomoci, Kováč milosťou synovi nie

Vladimír Mečiar. (Foto: archív)

Bratislavská krajská prokuratúra, ktorá vykonáva pôsobnosť vo vzťahu k amnestiám bývalého predsedu vlády Vladimíra Mečiara, bude skúmať naplnenie zákonných znakov trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa. Ako informovala agentúru SITA hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Andrea Predajňová, v piatok GP SR po oboznámení sa s nálezom Ústavného súdu (ÚS) SR k zrušeniu amnestií dala v tomto smere bratislavskej prokuratúre pokyn.

Jej hovorca Michal Šúrek v stanovisku zdôraznil, že až po naštudovaní predmetného nálezu ÚS SR, ako aj ďalších s tým súvisiacich skutočností, bude možné rozhodnúť o ďalšom zákonnom postupe. Ústavný súd vo štvrtok zverejnil úplné znenie nálezu v kauze Mečiarových amnestií a udelenia milosti. Ústavný súd nálezom potvrdil, že uznesenie NR SR z 5. apríla o zrušení Mečiarových amnestií je v súlade s Ústavou SR. Samotný nález v kauze zrušenia Mečiarových amnestií má 156 strán.

Denník SME upozornil, že Ústavný súd SR vyčíta Mečiarovi práve zneužitie právomoci verejného činiteľa. „Je očividné, že predseda vlády sa požiadavkou zdržanlivosti pri výkone právomoci udeľovať amnestiu, v čase, keď zastupoval prezidenta, neriadil, naopak, zásadným spôsobom ju zneužil bezprostredne po ujatí sa jej výkonu,” píše sa v zdôvodnení, ktoré vydal ÚS SR. Za zneužívanie právomoci verejného činiteľa hrozia podľa Trestného zákona platného v čase, keď bol Mečiar v úrade, tresty od pol roka do desiatich rokov väzenia, pripomenul denník.

V spomenutom náleze, hodnotiacom tak Mečiarove amnestie z 3. marca a 7. júla 1998, ako aj Kováčovu milosť z 12. decembra 1997, akt udelenia milosti vlastnému synovi vtedajšou hlavou štátu Michalom Kováčom Ústavný súd za zneužitie právomocí verejného činiteľa neoznačil. Zatiaľ čo v čase vyhlásenia Mečiarových amnestií nebol zo zavlečenia M. Kováča ml. nik obvinený, v čase udelenia milosti prezidentom SR bol jeho syn obvinený v prípade finančného podvodu na firme Technopol.

Prezident Michal Kováč udelením milosti vlastnému synovi podľa ÚS SR právomoci ústavného činiteľa nezneužil. Podľa tej istej inštancie premiér Vladimír Mečiar udelením amnestií páchateľom zavlečenia M. Kováča juniora právomoci ústavného činiteľa zneužil. (Foto: archív)
Prezident Michal Kováč udelením milosti vlastnému synovi podľa ÚS SR právomoci ústavného činiteľa. Podľa tej istej inštitúcie premiér Vladimír Mečiar udelením amnestií páchateľom zavlečenia M. Kováča juniora právomoci ústavného činiteľa zneužil. (Foto: archív)