Úvod Spoločnosť Podmanický o Saganovi: Vyšachovali nás vo futbale aj v cyklistike

Podmanický o Saganovi: Vyšachovali nás vo futbale aj v cyklistike

Foto: archív

Vylúčenie špičkového cyklistu Petra Sagana z pretekov Tour de France bude určite predmetom diskusií aj po troch týždňoch trvania tejto športovej udalosti. Za stoštyri rokov existencie si „Stará dáma“ zapíše rok 2017 do svojho životopisu ako jedno z najkontroverznejších rozhodnutí jury, keď vylúčila z pretekov hviezdu svetovej cyklistiky „za nebezpečnú jazdu v záverečnom špurte,“ ktorá mala zapríčiniť pád Cavendisha a následne aj ďalších pretekárov.

Mnohí odborníci nad verdiktom rozhodcov krútili hlavami, pretože pri podrobnejšom skúmaní spomalených záberov videozáznamu vyšlo najavo, že Cavendish si svoj pád vo väčšej miere zapríčinil sám, keď riskoval jazdu tesne popri bariére a kolesami svojho bicykla sa dotkol Saganových kolies. Ak Peter vzápätí vystrčil svoj lakeť, bol to reflexívny pohyb, aby sa udržal v sedle, aby nespadol spolu s britským jazdcom.

Tour de France nie sú prechádzkou ružovou záhradou, podobné pády sa tu stávajú takmer pravidelne a len zriedkavo sa riešia tak exemplárne ako v Saganovom prípade. Samotný Cavendish má na rováši niekoľko nebezpečných kolízií, ktoré zapríčinil, ale nikdy ho nevylúčili z celých pretekov, vždy obišiel iba s miernejším trestom alebo ho rozhodcovia vôbec nepotrestali.

Vo štvrtej etape však išlo o veľa, v hre bol zelený dres, ktorý si potrebovali poistiť Francúzi. Ale vážnou prekážkou bol pre nich práve Slovák z tímu Bora-Hansgrohe, veľký favorit na získanie povestného trička, preto arbitri možno rozhodli tak neprimerane tvrdo v neprospech nášho cyklistu. Nemuselo to tak byť, ale podozrenie zostáva.

Poslanec NR SR Ján Podmanický na Facebooku komentoval udalosť takto: „Dúfam, že médiá prinesú zloženie rozhodcovskej jury pri hlasovaní o Petrovi Saganovi. Najskôr nás vyšachovali pri futbale, teraz aj v cyklistike. Kamarát mi hovoril, ako arogantne sa k nám správajú ‚spojenci‘ z veľkých štátov pri vojenských cvičeniach… Po týchto skúsenostiach si musíme fakt dobre premyslieť, za akých podmienok a či vôbec máme s veľkými štátmi spolupracovať v tom toľko diskutovanom Jadre.“

Poslanec NR SR Ján Podmanický. (Foto: Michaela Kolimárová)
Poslanec NR SR Ján Podmanický. (Foto: Michaela Kolimárová)

Celú udalosť však bagatelizuje Jakub Filo, zástupca šéfredaktora denníka SME, takto: „Len blázni (a niektorí predsedovia politických strán) za tým môžu vidieť sprisahanie proti národu.“ Podľa Filu aj bez Sagana sú na Slovensku stále dôvody hrdosti na športovcov, „ale najmä na úspešné príbehy študentov, na odvahu tých, ktorí poukazujú na zlyhania mocných…“

Nuž nevedno akú hrdosť na študentov mal na mysli autor, či hrdosť na takých študentov, ktorí korumpujú profesorov pri skúškach tak, že im vkladajú stoeurové bankovky do indexu, alebo tých, čo „nemajú z vlastnej hlavy“ organizovanie tzv. protikorupčných pochodov. V liberálnej tlači sme sa už mohli dočítať všeličo, ale trápne vyjadrenia o prípade Sagan sú aj pre cynických čitateľov denníka SME akiste prekvapením.