Úvod Politika Podnestersko chce rozvod s Moldavskom

Podnestersko chce rozvod s Moldavskom

Foto: archív

Moldavský región Podnestersko navrhuje Kišiňovu civilizovaný rozvod inšpirovaný Českou republikou a Slovenskou republikou. V správe o parížskom rokovaní Parlamentného zhromaždenia Rady Európy venovanom európskym konfliktom to napísal moldavský spravodajský server NOI. Návrh na riešenie zdĺhavého konfliktu medzi Moldavskom a Podnesterskom, proruskou enklávou podporovanou Moskvou, navrhol v Paríži podnesterský minister zahraničia Vitalij Ignaťjev.

„Skúsenosť urovnania medzištátnych vzťahov Česka a Slovenska potvrdzuje, že odmietnutie násilného prežívania umelých konštrukcií môže byť významným podnetom vzájomne výhodnej spolupráce na rovnoprávnom základe,“ zdôraznil server z Ignaťjevovho prejavu.

Ruskojazyčná enkláva na východe Moldavska pozdĺž Dnesteru sa odtrhla od Moldavska po rozpade ZSSR na začiatku 90. rokov, keď odštiepencov aktívne podporilo Rusko. Konflikt s Kišiňovom pripravil o život 1 500 ľudí. Moskva v regióne odvtedy udržiava asi tisíc svojich vojakov. Výzvy Kišiňova, aby ruskí vojaci odišli, Rusko odmieta s tým, že chráni ruskú menšinu.

Dnes je to síce medzinárodne neuznaný, ale inak fakticky samostatný štát. V podnesterskom regióne, kde žije asi pol milióna ľudí, vyústili podľa moldavských médií separatistické snahy do volania po spojení s Ruskom. Samo Podnestersko, naopak, viní Moldavsko zo snahy o pripojenie ku kultúrne a jazykovo blízkemu Rumunsku.