Úvod Politika Polícia obvinila Lipšica a Grendela

Polícia obvinila Lipšica a Grendela

Gábor Grendel a Daniel Lipšic. (Foto: archív)

Uznesenie o vznesení obvinenia voči exministrovi vnútra a bývalému poslancovi Národnej rady (NR) SR Danielovi Lipšicovi (OĽaNO-NOVA) a poslancovi Gáborovi Grendelovi (OĽaNO-NOVA) už doručili na Krajskú prokuratúru (KP) v Bratislave. Pre TASR to uviedol jej hovorca Michal Šúrek.

„V súčasnosti sa uznesenie o vznesení obvinenia nachádza už na Krajskej prokuratúre v Bratislave, avšak k jeho dôvodnosti a zákonnosti sa bude možné vyjadriť až po preskúmaní samotného uznesenia, ako aj kompletného vyšetrovacieho spisu. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie sa k uvedenej veci nebudeme ďalej vyjadrovať,“ povedal pre TASR.

Potvrdil, že v predmetnej trestnej veci vykonáva dozor nad zachovávaním zákonnosti v prípravnom konaní prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave. Z jeho slov vyplynulo, že vyšetrovateľ Policajného zboru doručil uznesenie dňa 14.10.2016 na Okresnú prokuratúru Bratislava I, ktorá vo veci pôvodne vykonávala dozor. Stadiaľ ho doručili na KP v Bratislave.

Šúrek ďalej uviedol, že policajný vyšetrovateľ dňa 13. 10. 2016 vzniesol obvinenie voči Danielovi L. pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva spolupáchateľstvom a taktiež pre prečin poškodzovania cudzích práv a prečin ohovárania. Gábor G. čelí obvineniu pre zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva spolupáchateľstvom.

Marián Kočner. (Foto: archív)
Marián Kočner. (Foto: archív)

K predmetnej veci usporiadal tlačovú besedu aj podnikateľ Marian Kočner, ktorý vo veci podal trestné oznámenie. Prítomným novinárom poskytol uznesenie o vznesení obvinenia voči obom politikom, podľa ktorého sú stíhaní za rovnaké trestné činy ako vo svojom písomnom stanovisku uviedla KP v Bratislave. Podľa policajného vyšetrovateľa mali Daniel Lipšic a Gábor Grendel poskytnúť v apríli 2012 novinárom informácie a listinné dôkazy, ktoré získali neoprávnene.

Daniel Lipšic mal podľa názoru vyšetrovateľa Policajného zboru ako poslanec NR SR v novembri 2014 taktiež vystúpiť s prejavom pred médiami v úmysle poškodiť finančnú skupinu Penta a Jaroslava Haščáka tým, že v súvislosti s predajom CT prístroja mal uviesť nepravdivé údaje.

Lipšic a Grendel na utorňajšom (18.10.) brífingu tvrdili, že za medializovanými informáciami o vznesení obvinenia voči nim je snaha kriminalizovať opozíciu. Lipšic okrem iného argumentoval aj rozhodnutím okresného súdu v civilnom konaní v tejto kauze, ktorý žalobu voči nemu a rezortu vnútra zamietol. Rozhodnutie súdu však ešte nie je právoplatné.