Úvod ZO ZAHRANIČIA Poľsko chce stavať na hraniciach s Bieloruskom múr proti migrantom

Poľsko chce stavať na hraniciach s Bieloruskom múr proti migrantom

Foto: archív

Poľský Sejm prijal návrh zákona, ktorý má za cieľ zabrániť prílevu migrantov do krajiny. Tento cieľ sa má dosiahnuť vybudovaním múru na hraniciach s Bieloruskom. Za vládny návrh hlasovalo v Sejme, v ktorom má väčšinu vládnuca strana Právo a spravodlivosť, 274 poslancov, pričom 174 bolo proti a jeden sa zdržal hlasovania. Náklady na múr budú 350 miliónov eur.

Návrh zákon teraz ešte musí schváliť aj horná komora poľského parlamentu (Senát), v ktorej dominuje opozícia. Poľskí vojaci začali na hranici s Bieloruskom koncom augusta stavať dva a pol metra vysoký plot z ostnatého drôtu v snahe zastaviť bezprecedentný prílev nelegálnych migrantov z Bieloruska. Tento plot chcú Poliaci nahradiť trvalou bariérou.

Minister vnútra Mariusz Kaminski totiž tvrdí, že výstavba stabilnej a vysokej bariéry vybavenej monitorovacím systémom a detektormi pohybu zabráni prílevu migrantov z tretích krajín.

Od augusta poľská pohraničná stráž zabránila viac ako desaťtisíc pokusom o nelegálne prekročenie poľských hraníc z Bieloruska. Približne 1500 migrantov pritom zadržali a umiestnili do centier pre utečencov.

Odvtedy Poľsko čelí kritike ľudskoprávnych organizácií, že sa k niektorým k migrantom správa nehumánne. V reakcii na sankcie zo strany EÚ bieloruský líder Lukašenko v máji vyhlásil, že Minsk už viac nebude nelegálnym migrantom brániť v tom, aby jeho krajinu využívali ako tranzitnú trasu na cestu do Európy.

Členské štáty EÚ Lukašenka obviňujú, že úmyselne podporuje snahy migrantov z krízových regiónov Blízkeho východu a Afriky, ktorých údajne priváža priamo k hraniciam susediacich krajín EÚ. Poľsko, Litva a Lotyšsko v tejto súvislosti rôznymi formami posilnili ochranu a bezpečnosť svojich hraníc.