Úvod Politika Porošenka na poste prezidenta Ukrajiny vystrieda komik Volodymyr Zelenskyj

Porošenka na poste prezidenta Ukrajiny vystrieda komik Volodymyr Zelenskyj

Porošenko a Zelenskyj počas predvolebnej kampane. (Foto: archív)

Komik Volodymyr Zelenskyj sa stal novým prezidentom Ukrajiny. Podľa exit pollu, ktorý zverejnili v jeho štábe po zatvorení volebných miestností, získal vo voľbách viac než 73 percent hlasov. Druhý finalista volieb, úradujúca hlava štátu Petro Porošenko, nedostal ani 25 percent hlasov. Zvyšné hlasy boli neplatné.

Štyridsaťjedenročný herec a riaditeľ filmových štúdií Zelenskyj svoju kandidatúru oznámil koncom roka 2018. Politická kariéra komika Zelenského, ktorý je v politike absolútnym nováčikom, sa nápadne ponáša na jeho rolu v komediálnom televíznom seriáli Služobník ľudu.

V ňom sa hlavná postava, bežný učiteľ, odhodlaný bojovať proti korupcii, odrazu stane prezidentom. Vo svojej kampani sa Zelenskyj takisto sústreďoval na boj proti korupcii. Zelenskyj podľa prvotných správ zvíťazil vo všetkých oblastiach Ukrajiny.

Prieskum Razumkovovho centra, Nadácie Demokratické iniciatívy Iľka Kučeriva a Kyjevského medzinárodného sociologického inštitútu spresnil, že na západe krajiny, ktorá bola predtým Porošenkovou baštou, získal Zelenskyj 57 percent hlasov. V strede krajiny mal 70 percent. Ešte výraznejšie bodoval na juhu s viac než 84 percentami a na východe dokonca s takmer 88 percentami hlasov.

Úradujúci prezident Petro Porošenko (53) priznal volebnú porážku a zablahoželal svojmu súperovi. Oznámil však, že z politiky neodchádza a bude naďalej presadzovať jej integráciu do EÚ a NATO a tiež protikorupčné opatrenia.