Úvod Z DOMOVA Poslanci koalície schválili kontroverznú novelu o covid pasoch, opozícia ju napadne na...

Poslanci koalície schválili kontroverznú novelu o covid pasoch, opozícia ju napadne na ÚS

Foto: Michaela Kolimárová

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR bude môcť pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny covid preukaz, medzinárodne označovaný covid pas. Ten informuje, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, negatívne testovaná alebo ochorenie prekonala.

Vyplýva to z novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorú schválili väčšinou koaliční poslanci NR SR. Za návrh novely bolo 77 zo 133 prítomných poslancov, 55 bolo proti a jeden nehlasoval.

Tá umožňuje ÚVZ alebo regionálnemu úradu verejného zdravotníctva nariadiť vstup do prevádzok a na hromadné podujatia iba potvrdením o očkovaní proti covidu, prekonaní ochorenia alebo o negatívnom výsledku testu.

„Zohľadnenie očkovania pri povolení využívania istých služieb týmto obyvateľom oproti neočkovaným aj počas pandémie musí byť upravené primárne zákonom. Bez zákonného splnomocnenia pri súčasnej zákonnej úprave ÚVZ SR nesmie vydať takúto vyhlášku zohľadňujúcu očkovanie ako ‘priepustku’ k službám,“ argumentovali predkladatelia.

Legislatíva hovorí o zavedení možnosti zohľadňovať očkovanie proti ochoreniu COVID-19 pri prijímaní protipandemických opatrení ÚVZ. Zaočkovaní ľudia, tí, ktorí prekonali COVID-19, a negatívne otestovaní ľudia by mohli po preukázaní sa covid preukazom využívať „naplno“ služby prevádzkovateľov, ktoré budú inak v rámci protipandemických opatrení obmedzené.

Parlament o právnej norme rokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Novela zákona má platiť od dňa vyhlásenia v Zbierke zákonov. Podpísať ju ešte musí prezidentka Zuzana Čaputová. Smer-SD hlavu štátu vyzval, aby využila svoje právo a novelu vrátila na rokovanie parlamentu.

Opozičná strana sa s novelou zákona v každom prípade obráti na Ústavný súd SR, pretože ju považuje za diskriminačnú. Na pôde parlamentu to oznámil šéf Smeru- Robert Fico. Dodal, že strana požiada o pozastavenie účinnosti novely aj o jej vyhlásenie za protiústavnú.

„Návrh zákona je diskriminačný a porušuje základné ľudské práva ľudí, ktorí sa rozhodnú nezaočkovať. Je v rozpore s Ústavou SR a medzinárodnými predpismi, ktoré jednoznačne zakazujú vytvárať akýkoľvek tlak na ľudí, aby podstúpili očkovanie experimentálnymi a neoverenými vakcínami a podčiarkujú dobrovoľnosť očkovania,“ povedal Fico.

Ako dodal, zákon delí ľudí na dve kategórie. Opýtal sa, čo vedie súčasnú vládu k znásilňovaniu a zneužívaniu verejnosti. Aj mimoparlamentný Hlas-SD avizoval, že podporí podanie novely na Ústavný súd SR.