Úvod Z DOMOVA Protest pred parlamentom pokračuje, dav chce zotrvať aj ďalšie dni

Protest pred parlamentom pokračuje, dav chce zotrvať aj ďalšie dni

Foto: archív

Pred budovou Národnej rady SR v Bratislave aj v sobotných večerných hodinách pokračoval protest stoviek ľudí proti pandemickým opatreniam, najmä však právnej norme, ktorá zavádza diskrimináciu nezaočkovaných občanov. Ľudí však bolo menej ako popoludní a situácia bola pokojnejšia.

Demonštrujúci avizovali, že chcú pred parlamentom zotrvať najbližšie hodiny a byť tam aj v nedeľu (25. 7.) i najbližšie dni. Na mieste sú naďalej desiatky policajtov strážiacich vstup a okolie budovy parlamentu.

Protestujúci sa opakovane vyjadrujú proti očkovaniu, testovaniu a kritizujú aj ďalšie protipandemické opatrenia, ako napríklad nosenie ochranných rúšok v obchodoch. Kriticky sa vyjadrujú na adresu predstaviteľov vlády, parlamentu, ale aj vedcov a lekárov, ktorí propagujú očkovanie.

Protestujúcim, ktorí sú pred parlamentom od piatka (23. 7.) rána, sa doteraz prišlo prihovoriť viacero opozičných parlamentných poslancov. Spoločne kritizovali návrh novely, podľa ktorého by sa malo pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny covid pas, a teda tých, ktorí sú zaočkovaní, negatívne testovaní, či tých, ktorí prekonali ochorenie.

Po prejavoch opozičných politikov sa nahnevaný dav viackrát pokúsil dostať bližšie k vchodu do parlamentu, v čom mu bránili desiatky ťažkoodencov. Medzi protestujúcimi sú mladí i starší ľudia, ako aj deti. Často sa obracali na stojacich policajtov s výzvou, aby sa pridali k demonštrácii.