Úvod Politika Poslanci schválili doplnkové ordinačné hodiny

Poslanci schválili doplnkové ordinačné hodiny

Foto: archív

Poslanci odobrili pozmeňujúci návrh z dielne Tibora Bastrnáka (Most-Híd), ktorým sa zavedú tzv. doplnkové ordinačné hodiny v ambulanciách. Pre lekárov nebudú povinné. Pacient sa v rámci nich bude môcť objednať, za vyšetrenie si však bude musieť zaplatiť, keďže nebude hradené z verejného zdravotného poistenia.

Doplnkové hodiny od mája 2018
O zavedení doplnkových ordinačných hodín hovoril minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) začiatkom roka. Od nápadu sa nakoniec po kritike lekárov upustilo. Na konci roka si návrh osvojili koaliční poslanci zdravotníckeho výboru, doplnkové hodiny budú môcť lekári zaviesť od mája 2018.

Pozmeňujúci návrh sa podobá na pôvodný návrh ministerstva. Napokon ráta s rovnakou sumou, ktorú môže pacient maximálne zaplatiť za vyšetrenie v rámci doplnkových ordinačných hodín, a to 30 eur. Predpísané lieky či ďalšie zdravotné výkony, ktoré lekár indikuje, bude aj v tomto čase hradiť zdravotná poisťovňa.

Zástupcov ambulantných lekárov výsledný návrh prekvapil. Podľa šéfa Asociácie súkromných lekárov (ASL) SR Mariána Šótha je to málo: „Pôvodný návrh bol 50 eur bez objednávania cez elektronický systém, čo my podporujeme, pretože to je model úhrady zdravotnej starostlivosti pre pacientov, ktorá by bola určite vítaná medzi pacientmi.“ Upozorňuje, že do limitu spomínaných 30 eur sa nezmestia drahšie výkony napríklad v kardiológii či gastroenterológii.

Foto: archív

Doplnkové ordinačné hodiny si lekár nebude musieť povinne stanoviť, bude to dobrovoľné.

Možnosť prijať pacientov za poplatok majú dostať lekári, ktorí ordinujú aspoň 30 hodín týždenne, a to najskôr po 13:00 h. V prípade všeobecných lekárov to bude minimálne 35 hodín.

Doplnkové hodiny majú tvoriť maximálne 30 percent z trvania ordinačných hodín. Počas nich môže byť ošetrených najviac 30 percent z pacientov, ktorých za týždeň ambulancia ošetrí. Lekár – špecialista by ich mohol zaviesť aj počas celého dňa, ak vtedy normálne vôbec neordinuje. Návrh prináša aj povinnosť pre lekárov – špecialistov prijať pacienta do 20 dní od objednania.

Minister Drucker vysvetlil, že pre pacientov, ktorí sa nechcú nechať ošetriť v rámci doplnkových hodín, sa nič nemení: „Prípadne budú menej čakať, lebo bude viac ordinačných hodín. Pre ekonomicky aktívnych je to možnosť objednať sa na konkrétny termín aj bez odporúčania všeobecného lekára.“

Fico: Som pripravený toto opatrenie zrušiť
Predseda vlády SR Robert Fico je pripravený zrušiť doplnkové ordinačné hodiny, v rámci ktorých by sa pacienti mohli objednať k lekárovi za úhradu. Tiež povedal, že chce zobrať opozícii možnosť klamať o tejto téme. “Veľmi pozorne sledujem každú jednu legislatívu, ktorá ide cez vládu, ale aj tú, ktorú predkladajú poslanci. Pozorujem racionálnu diskusiu na tému, či je alebo nie je vhodné, aby pacient, ktorý dostane šancu objednať sa mimo ordinačných hodín, aby platil maximálne 30 eur,” povedal Fico.

Napriek tomu, že diskusia má podľa premiéra určité rácio, premiér musí skonštatovať, že opozícia aj médiá klamú.

“Spustila sa tiráda, že Smer-SD zavádza opätovné poplatky v zdravotníctve. Smer však vždy poplatky v zdravotníctve odmietal. Keďže opozícia to zneužíva a klame slovenskú verejnosť, som nútený povedať, že odmietam niesť zodpovednosť za klamstvá, ktoré tu od rána šíri opozícia,” vyhlásil.

Fico pretorokoval s Andrejom Dankom (SNS) a Bélom Bugárom (Most-Híd), hovoril aj s ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom a koaličnými poslancami. “Zobral som na vedomie, že to nadobudne účinnosť od 1. mája 2018. Vláda dovtedy ešte pristúpi k takým opatreniam, ktoré vylúčia akúkoľvek možnosť pre opozíciu klamať. Som pripravený toto opatrenie zrušiť,” dodal.

UložiťUložiť