Úvod Spoločnosť Posledné Vianoce Georgea Michaela

Posledné Vianoce Georgea Michaela

Foto: archív

Bývalý spevák britskej popovej formácie Wham! George Michael, ktorý po rozpade skupiny rozbehol úspešnú sólovú kariéru, zomrel vo veku 53 rokov vo svojom dome v Goringu v grófstve Oxfordshire. Podľa polície sa ohľadne jeho smrti nepreukázali nijaké podozrivé okolnosti.

„S veľkým smútkom potvrdzujeme, že náš milovaný syn, brat a priateľ George zomrel v pokoji vo svojom dome počas Vianoc,“ napísal jeho publicista. Zároveň vyhlásil, že nevydá nijaké ďalšie stanoviská, keďže jeho rodina si želá, aby bolo zachované jej súkromie. Záchranka prišla k domu Georgea Michaela v sobotu 25. decembra o 14:42 h.  Príčina smrti zatiaľ nie je známa.

Michael sa narodil 25. júna 1963 v Londýne ako potomok cyperského Gréka a Angličanky. Jeho pôvodné meno bolo Georgios Kyriacos Panayiotou. S hudbou začínal už v šestnástich rokoch a rýchlo sa vypracoval na hviezdu svetového formátu.

George Michael v čase, keď začínal svoju kariéru v skupine Wham! (Foto: archív)
George Michael v čase, keď začínal svoju kariéru v skupine Wham! (Foto: archív)

Počas svojej kariéry, trvajúcej takmer štyri desaťročia, predal viac ako 100 miliónov albumov. Najväčší komerčný úspech dosiahol v roku 1987 s debutovým sólovým albumom Faith, z ktorého sa po jeho vydaní predalo 14 miliónov kópií a dodnes celkovo 21 miliónov exemplárov. Hudobné diela Georgea Michaela pravidelne obsadzovali prvé priečky hitparád vo všetkých krajinách sveta.

V posledných rokoch mal George Micheal množstvo zdravotných problémov, pre ktoré bol niekoľkokrát hospitalizovaný. Napríklad v roku 2011 pre zápal pľúc odložil svoje koncertné turné. Autor hitov ako Last Christmas (Posledné Vianoce), Freedom 90 (Sloboda 90) či Praying For Time (Modlitba za čas) sa zviditeľnil aj škandálmi spojenými s užívaním drog. Michael len pred niekoľkými týždňami oznámil, že pracuje na novom albume.

Priatelia a kolegovia neveriacky, so smútkom reagovali na správu na Twitteri a ďalších sociálnych sieťach. Spevák Elton John zverejnil na Instagrame spoločnú fotografiu s Michaelom. K snímke napísal: „Som hlboko šokovaný. Stratil som milovaného priateľa – najláskavejšiu, najveľkorysejšiu dušu a brilantného umelca. Súcitím s jeho rodinou, priateľmi a všetkými jeho fanúšikmi.“

Madonna zverejnila odkaz: „Zbohom, priateľ môj! Opustil nás ďalší veľký umelec. Nech už ide rok 2016 do…“ Spevák Bryan Adams na Twitteri napísal: „RIP, George Michael. Nemôžem tomu uveriť. Taký úžasný spevák a milý človek, až príliš mladý na smrť.“ Televízna moderátorka Ellen DeGeneres uviedla: „Práve som sa dozvedela o smrti svojho priateľa Georgea Michaela. Bol to úžasný talent. Som veľmi smutná.“

Wham! – Last Christmas:

George Michael – Praying for Time: