Úvod Z DOMOVA Právoplatne odsúdený Lipšic sa bude uchádzať o funkciu špeciálneho prokurátora

Právoplatne odsúdený Lipšic sa bude uchádzať o funkciu špeciálneho prokurátora

Daniel Lipšic. (Foto: archív)

Advokát a bývalý minister spravodlivosti a vnútra Daniel Lipšic bude kandidovať za špeciálneho prokurátora. Táto funkcia je momentálne neobsadená, keďže bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je momentálne vo väzbe. Kandidatúru potvrdil nielen Lipšic, ale aj Právnická fakulta Univerzity Komenského, ktorá by ho mala nominovať.

Lipšic na sociálnej sieti uviedol, že kandidovať sa rozhodol aj preto, že pred viac ako pätnástimi rokmi bol pri vzniku špeciálnej prokuratúry, keď sa zriaďovala zákonom. „Teraz je čas a jedinečná príležitosť vyčistiť Augiášov chliev v našom štáte. Je čas vrátiť dôveru ľudí v právny štát a jeho základné princípy,“ napísal v statuse.

Návrhy kandidátov na voľbu špeciálneho prokurátora je možné podávať do 8. januára 2021 do 16:00 h. Voľba sa má uskutočniť na schôdzi parlamentu, ktorej začiatok je naplánovaný na 26. januára 2021. Lipšicovo meno sa spomínalo aj v súvislosti s voľbou nového generálneho prokurátora, ten si však pôvodne zamýšľanú kandidatúru rozmyslel.

Lipšic si odpykáva podmienečný trest za usmrtenie človeka na priechode pre chodcov v Bratislave na Vajnorskej ulici. Tragédia sa odohrala v septembri 2016. V prípade, že by poslanci NR SR zvolili Lipšica za špeciálneho prokurátora, podmienka by mu stále plynula. Právna prax nielen na Slovensku, ale prakticky ceslosvetovo nepozná prípad, že by bol za prokurátora vymenovaný právoplatne odsúdený páchateľ trestného činu.

Foto: archív