Úvod Politika Presuny vojsk NATO cez SR sú prípravou na vojnu proti Rusku, tvrdí...

Presuny vojsk NATO cez SR sú prípravou na vojnu proti Rusku, tvrdí Charta 2015

Foto: archív

Cez územie Slovenska sa v nasledujúcich dňoch bude už po niekoľkýkrát presúvať vojenská technika. Upozorňuje na to Ministerstvo obrany SR. Presuny slovenských a zahraničných vojsk NATO a USA sa podľa vyhlásenia ministerstva uskutočnia “z dôvodu konania medzinárodných cvičení, konferencií, pracovných rokovaní a ďalších vojenských aktivít v rámci bilaterálnej spolupráce vojenských jednotiek krajín NATO.”

S oficiálnym vysvetlením presunov vojsk Severoatlantickej aliancie a Armády USA cez slovenské územie nesúhlasí iniciatíva Charta 2015. “Je to súčasť najväčšej vyloďovacej operácie vojsk USA v Európe od čias skončenia studenej vojny, ktorá začala v Nemecku. Pokračuje presunom stoviek amerických tankov, obrnených transportérov, diel, zabezpečovacích vozidiel a útočných pechotných vozidiel a tisícov žoldnierov Armády USA do východnej Európy, do Poľska a pobaltských krajín na hranicu s Ruskou federáciou.

Ide o to provokáciu, prípravu na agresiu proti Rusku a na vojnu s Ruskom. Je to harašenie zbraňami a zastrašovanie vojenskou mocou zo strany odumierajúceho systému, ktorý sa odmieta vzdať svojich mocenských neokoloniálnych pozícií, “ píše sa vo vyhlásení Charty 2015, ktoré zverejnila na sociálnej sieti.

Vo vyhlásení sa ďalej uvádza, že väčšina obyvateľov Slovenska chce mier a nie hrozbu vojny, želá si ľudskosť a spoluprácu so všetkými, čo odmietajú vojnu. “Teda i s Ruskom, ktoré nikoho neohrozuje,” dodáva sa v dokumente.

Ako informovalo ministerstvo obrany, medializované upozornenie sa týka troch cestných presunov v dňoch 22. a 24. februára a jedného železničného transportu, ktorý je naplánovaný na 23. až 24. februára. „Z bezpečnostných dôvodov nie je v súčasnosti možné zverejniť ďalšie informácie,“ dodala hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.