Úvod Z DOMOVA Prevádzka MOM stála štát vyše 110 miliónov eur. Kamenický: Je to zlodejina

Prevádzka MOM stála štát vyše 110 miliónov eur. Kamenický: Je to zlodejina

Foto: archív

Prevádzka mobilných odberových miest (MOM) na testovanie ochorenia COVID-19 stála podľa prepočtov Nadácie Zastavme korupciu vyše 110 miliónov eur. V cene však nie sú zahrnuté testy a ďalšie položky spojené s plošným testovaním.

Rovnakú sumu spotrebuje za celý rok na všetky svoje potreby mesto Prešov. Vyplýva to z analýzy fungovania MOM, ktorú urobila nadácia. Zle nastavený projekt tak podľa nej bude štát financovať do júna.

Mesačná odmena za MOM dosahuje 26.000.až 30.000 eur. K projektu to tak podľa nadácie prilákalo viacero špekulantov. „Zjavne unáhlená príprava podmienok pre odberné miesta umožnila, že sa na systéme priživilo aj viacero podozrivých subjektov.

Tie sa snažili z odberných miest vytlačiť čo najviac peňazí na úkor kvality testovania,“ povedala pre médiá Xénia Makarová z Nadácie Zastavme korupciu. Prepočty nadácie ukazujú, že vo februári stálo odhalenie jedného pozitívneho prípadu v priemere 932 eur, v apríli to už bolo takmer 4700 eur.

Májové čísla sa za niektoré okresy pohybujú v desaťtisícoch eur. Ako príklad uvádza nadácia Nitru, kde funguje najviac MOM. Odhalenie jedného pozitívneho z 1. mája tam štát hrubým prepočtom stálo 75.000 eur. „V tejto cene sú zohľadnené platby ministerstva pre MOM, ako aj náklady na antigénové testy,“ približuje nadácia.

„Pri stále vysokých výdavkoch na odberné miesta a viditeľne klesajúcom počte odchytených pozitívnych prípadov je na mieste otázka, prečo toto stále drahšie testovanie fungovalo tak dlho,“ poznamenal Martin Suchý z nadácie.

Foto: archív

Podľa exministra financií a súčasného poslanca NR SR za Smer-SD Ladislava Kamenického, po prečítaní analýzy mimovládnej organizácie Zastavme korupciu zostal šokovaný sumou nákladmi 110 miliónov na MOM.   

„Je to zlodejina. Z najväčšej tridsiatky prevádzkovateľov MOM bola tretina takých, ktorí predtým so zdravotníctvom vôbec nemali skúsenosť,“ povedal. Odberné miesta majú podľa Kamenického aj napríklad developeri, dopravní prepravcovia či rôzni špekulanti.

„Nikto neriadi počet MOM v okrese, kto splnil formálne podmienky dostal povolenie. MOM sú umiestnené napríklad aj pod bytovými domami, kde sa tvorili rady a hromadil sa tam odpad zo sterov.“

Kamenický dodal, že už boli podané stovky sťažností na MOM. Pokuty boli udelené ministerstvom zdravotníctva len v 61 prípadoch a v celkovej sume 19-tisíc eur, čo je len 300 eur na prípad. „To je menej ako zisk MOM za jeden deň.“

„Prečo štát MOM okamžite nezruší?” opýtal sa a dodal, že minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský si za štátneho tajomníka vybral Kamila Szása, ktorý prevádzkoval devätnásť MOM. “V biznise pre vyvolených ryžoval stovky tisíc eur mesačne. Takýto človek na pozícii štátneho tajomníka nemá čo robiť,“ uzavrel exminister financií.

Ladislav Kamenický. (Foto: archív)