Úvod Politika Prevrat sa nekoná: besnenie davu nerovná sa vôľa ľudu 

Prevrat sa nekoná: besnenie davu nerovná sa vôľa ľudu 

Foto: archív

Podľa všetkého je toxická politická kríza zažehnaná. Kým pred niekoľkými dňami nebolo analytika, ktorý by vedel predpovedať ako skončí táto hra, dnes sú predpovede čitateľnejšie: staronová vláda staronovej koalície má šancu dovládnuť.

Politická hra, ktorú rozohrala opozícia a jej prezident Andrej Kiska s výdatnou podporou ulice sa neskončila očakávaným víťazstvom tohto protivládneho združenia, ale ani druhá, t. j. vládna strana reprezentovaná Robertom Ficom nemôže byť spokojná, pretože bola nútená urobiť dosť veľké, neplánované ústupky.

Fico odstúpil, ale neprehral
Ak si ktosi nevedel predstaviť vládu bez Roberta Fica, musel byť sklamaný. Fico sa však obetoval a za cenu osobného Pyrrhovho víťazstva neprišiel ako líder Smeru o vplyv v parlamente ani vo vláde. Lebo na likvidáciu politického vplyvu najsilnejšej strany na čele vlády neexistujú v parlamentnej demokracii zákonné prostriedky. Okrem toho opozičné duo Sulík – Matovič nemá politický a už vôbec nie intelektuálny potenciál na zostavenie vlády legálnou cestou.

Vynovená vláda koalície Smer-SD, SNS a Most-Híd, ktorú po nedôstojných ťahaniciach o post ministra vnútra napokon vymenoval prezident, vyrazila z rúk pouličných zhromaždení jej najvyšší tromf – zvrhnutie vlády a predčasné voľby. V tomto zásadnom bode bola zajedno zmanipulovaná a spolitizovaná ulica s opozíciou, médiami, mimovládnymi organizáciami i s prezidentom Kiskom. Prevrat sa však nekonal.

Premiér Fico svojou demisiou uhral presilovku najlepšie ako mohol, a tak sa nafúknutá kríza rozplynula podľa príslovia “Vlk sa nažral a ovca zostala celá”.

Foto: archív

Tým, čo v médiách tvrdia, že hlas ulice bol spontánnym vyjadrením vôle ľudu, pretože Vox populi, vox Dei, treba pripomenúť výrok stredovekého anglického filozofa Alcuina: „Nepočúvajte tých, ktorí tvrdia, že hlas ľudu je hlasom Božím, lebo besnenie davu je vždy veľmi blízke šialenstvu.“

V našom prípade by sme Alcuinovo davové šialenstvo mohli presnejšie zameniť za hystériu, akú vyvolala smrť novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky, na ktorej začala vytĺkať opozícia svoj politický kapitál. Rozhodujúcu úlohu v tomto krízovom procese však nezohrala opozícia, tá sa iba narýchlo chopila jedinečnej príležitosti.

Falošná talianska stopa
Hlavnú úlohu v inscenácii krízy zohrali médiá, menovite Denník N a SME s protagonistom v kresle hlavy štátu a s mimovládkami v pozadí. Pravdu o účasti na akciách Za slušné Slovensko napokon vyjavili samotní organizátori – priznali podporu 140 mimovládnych organizácií, ktoré sú väčšinou v žolde Open Society Foundations.

Ak Robert Fico vyslovil podozrenie, že scenár udalostí a Kiskov prejav „nebol napísaný na Slovensku“, nebol ďaleko od pravdy. Myslí si to aj Ivo Strejček, bývalý europoslanec a poradca Václava Klausa, ktorý povedal na plné ústa: cieľom revolučnej atmosféry spustenej Prezidentským palácom je vyvolávanie chaosu a rozbitie súčasného politického usporiadania.

Vo svojich ostrých názoroch išiel ešte ďalej. Strejček sa pýta: „Nemá byť proces chaotizácie, škandalizácie a obviňovanie krajín ako Poľsko, Maďarsko, Česká republika a dnes i Slovensko z nedodržovania akýchsi európskych hodnôt výrazom zámeru – keď to nejde s vami, pôjde to s niekým iným?“ Keby na Slovensku ktosi verejne vyslovil podobný názor, médiá hlavného prúdu by ho okamžite zbičovali ako konšpirátora.

Toto ani zďaleko nebolo jediné heslo protestov v angličtine, aby transparentom rozumeli aj diváci CNN a ďalších médií v rukách globálnej elity. Ešte niekto pochybuje, že scenár nepokojov sa nepísal na Slovensku? (Reprodukcia: archív)

Takmer bezprostredne po vražde novinára začali médiá masovo šíriť tvrdenie, že horúca stopa vedie k talianskej mafii. Mimochodom, spojenie mafia a mafiánsky štát na verejnosti rezonuje odvtedy, čo Slovensko označil za mafiánsky štát prezident Slovenskej republiky.

Médiá stvorili mantru talianskej stopy a neskôr herci, zabávači a študenti na tribúnach do bezvedomia opakovali myšlienku, že ak na Slovensku vraždí mafia, je za to „zodpovedná“ vláda, jej predseda a najmä minister vnútra. Lenže všetko nasvedčuje tomu, že talianska stopa je vo vyšetrovaní vraždy falošná a bola vytiahnutá na svetlo iba preto, aby spôsobila masové protesty a následný pád vlády.

Demonštrácie pod heslom “Za slušné Slovensko” rozhodne neboli apolitické a tým pádom nemohli byť ani slušné.

Či bude mať dobre vybavená a finančne dotovaná pouličná inscenácia pokračovanie ako seriál RTVS s Kňažkom, Stankem a Kemkom v hlavných úlohách, ukáže čas. Podľa mňa sme sa všetci skôr tešili na Veľkú noc…

Kresba: Andrej Mišanek