Úvod Z DOMOVA Prezidentka odkázala Matovičovi: Vláda nie je eseročka

Prezidentka odkázala Matovičovi: Vláda nie je eseročka

Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Je nevyhnutné, aby premiér Igor Matovič svojou demisiou umožnil uzavrieť dohodu koaličných partnerov na rekonštrukcii vlády. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojom mimoriadnom vyhlásení ku koaličnej kríze.

Hlava štátu skonštatovala, že čas vládnej kríze nepomohol a ďalej sa prehlbuje. „Výkonná a zákonodarná moc teda nie sú plne funkčné, čo je neprijateľné konštatovanie v krízovej situácii, akú sme už desaťročia nezažili,“ podčiarkla.

Poukázala na to, že prijala už štvrtú demisiu člena Matovičovej vlády. „Neodchádzajú pritom len ministri zodpovední za stav krízy, ale postupne odchádzajú aj ministri, na ktorých práci vláda stojí,“ podotkla s tým, že nespôsobilosť prijímať väčšinové rozhodnutia sa preniesla už aj na pôdu parlamentu.

„Tri týždne rokovaní bez výsledku, a to všetko pred kulisami preplnených nemocníc, vyčerpaných zdravotníkov a ľudí zápasiacich o život, zdravie a vlastnú dôstojnosť je nebezpečné a neohľaduplné. Každým dňom trvania vládnej krízy dávajú politické elity ľuďom krutý odkaz odtrhnutosti od ich reálnych životov,“ vyhlásila Čaputová.

Vláda podľa nej nie je eseročka, v ktorej si podielnici dohadujú svoje ďalšie fungovanie podľa osobných záujmov. „Vláda je orgán verejnej moci, ktorý má vykonávať službu ľuďom. Vláda a jej funkčnosť je verejným záujmom,“ pripomenula prezidentka. Ako tvrdí, postavenie a pozícia nijakého človeka nie je a nesmie byť dôležitejšia ako záujem krajiny a jej občanov.

Matovičova vláda je v kríze, ktorá prepukla po nákupe vakcíny Sputnik V. Všetci členovia koalície hovoria, že by radi zachovali jej súčasné zloženie, predčasné voľby odmietajú, volajú po rekonštrukcii vládneho kabinetu.

Premiér pripustil ochotu odísť z funkcie a pôsobiť ako člen vlády. Jeho podmienkou však bol odchod ministra hospodárstva Richarda Sulíka z vlády, odstúpenie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej i podpredsedu parlamentu Juraja Šeligu z funkcií, ako aj odchod šéfky parlamentného zdravotníckeho výboru Jany Bittó Cigánikovej.

Hnutie OĽaNO berie vzalo vyjadrenie prezidentky na vedomie a prostredníctvo svojho hovorcu doplnilo, že jeho cieľom je čo najskoršie skončenie koaličnej krízy, pokračovanie vlády a napĺňanie jej programového vyhlásenia. “Preto pokračujeme v rokovaniach s koaličnými partnermi tak, ako sme avizovali,“ uviedlo hnutie v stanovisku.