Úvod Politika Pri oslavách vzniku prvej SR v Čakajovciach asistovali desiatky policajtov a tajných...

Pri oslavách vzniku prvej SR v Čakajovciach asistovali desiatky policajtov a tajných z NAKA

Foto: archív

Čakajovce neďaleko Nitry boli miestom konania celonárodných osláv 78. výročia vzniku prvej Slovenskej republiky. Oslavy každoročne organizuje občianske združenie Slovenské hnutie obrody (SHO). V spoločensko-kultúrnom programe účastníkov osláv zabávali ľudové súbory a ich vystúpenia boli popretkávané prejavmi vedenia SHO a hosťujúcich osobností.

“Dámy a páni, som na vás pyšný, že po roku sme opäť do posledného miesta zaplnili kultúrny dom, som pyšný, že sa nebojíme” povedal vo svojom prejave predseda SHO Róbert Švec, narážajúc na nezmyselnú policajnú „ochranu“ pokojného podujatia, ktoré tvorili desiatky policatov a príslušníkov novozriadenej Národnej jednotky boja proti terorizmu a extrémizmu NAKA, pohybujúcich sa v civile. Tí po celý čas obliehali miestny kultúrny dom.

Predseda SHO Róbert Švec počas prejavu na oslavách 78. výročia vzniku prvej SR v kultúrnom dome v Čakajovciach. (Foto: archív)
Predseda SHO Róbert Švec počas prejavu na oslavách 78. výročia vzniku prvej SR v kultúrnom dome v Čakajovciach. (Foto: archív)

Róbert Švec pripomenul, že SHO vyhlásila rok 2017 za rok Jozefa Tisa. Od narodenia prvého slovenského prezident a totiž uplynie okrúhlych 130 rokov a od jeho popravy 70 rokov. “Milujeme našu vlasť, z hĺbky našej duše milujeme slovenský národ, a iní už nebudeme. Pán prezident Tiso, v mene všetkých slovenských vlastencov vám ďakujem za vašu prácu a za to, že ste na oltár vlasti obetovali to najcennejšie – svoj život,” povedal Švec.

Šéf SHO ocenil, že Čakajovce sa môžu pochváliť panteónom slovenských dejateľov, jediným svojho druhu na Slovensku. Jeho autorom je miestny umelec Štefan Lahučký, ktorý doň postupne zhotovil sochy Hlinku, Tisa, Štúra, Bernoláka, Štefánika a Rázusa. “Chcem sa poďakovať Slovákovi, ktorý celý svoj život zasvätil slovenskej pravde a slovenskej veci,” adresoval svoje slová Švec prítomnému Lahučkému.

Veľký potlesk prítomných zožalo vystúpenie historika Martina Lacka, ktorý zhodnotil dejinný význam prvého štátu Slovákov a vyjadril pobúrenie nad systematickým vytváraním negatívneho obrazu o ňom.

Historik Martin Lacko s Róbertom Švecom. (Foto: archív)
Historik Martin Lacko s Róbertom Švecom. (Foto: archív)

“Je svetovým unikátom, že na štát, ktorý sa ukázal ako úspešný, ktorý slovenskému národu veľmi pomohol a ktorý ho zachránil, sa dnes len kydá. Potláča sa akákoľvek objektívna diskusia.

Čo je však najsmutnejšie a príznačné pre túto dobu je fakt, že 1. februára vznikla ‘tajná ideologická polícia’, a prvou kauzou, ktorú vyšetruje, je vydanie historického kalendára s motívom Dr. Jozefa Tisa. Viacerí ľudia boli v tejto súvislosti vypočúvaní, tajní sa ich pýtali, aký majú vzťah k Slovenskému štátu, Tisovi, Hlinkovej garde, dokonca istý exposlanec NR SR dostal list z Generálnej prokuratúry, aký má vzťah k tomuto kalendáru.

Zjavne sú tu politicky zneužívané štátne orgány a polícia na boj proti prejavom slovenského vlastenectva, na zastrašovanie a kriminalizovanie nevinných ľudí. Toto všetko sa deje v druhej Slovenskej republike, ktorá by sa mala prirodzene hlásiť k odkazu tej prvej,” povedal Martin Lacko.

Slávnosť sa skončila položením vencov pri soche Jozefa Tisa v panteóne slovenských osobností. Podujatie sa konalo za nezáujmu slovenských médií, oslavy však prekvapivo prišli monitorovať redaktor a kameraman amerických novín The New York Times.

Prečítajte si aj: Slovenské hnutie obrody sa zmení na politickú stranu