Úvod Spoločnosť Prieskum: Česi sa boja migrantov dvakrát viac než iné národy

Prieskum: Česi sa boja migrantov dvakrát viac než iné národy

Foto: archív

Česi sa obávajú migrantov oveľa viac ako iné európske národy. Z výsledkov rozsiahleho medzinárodného prieskumu vyplýva, že majú veľké výhrady k niektorým skupinám migrantov. „Oveľa radšej akceptujú nekvalifikovaných robotníkov z nám bližších krajín, ako vzdelaného moslima a úplne najhoršie na tom sú Rómovia. Tí sú ešte menej akceptovateľní ako moslimovia,“ povedala pre Info.cz jedna z autoriek knihy „Ako sa žije Čechom v súčasnej Európe?“ Jaroslava Pospíšilová.

So svojimi kolegyňami zo Sociologického ústavu Akadémie vied vypracovala pomocou dát z European Social Survey štúdiu, ktorá porovnáva postoje Čechov s inými európskymi národmi. K migrácii Rómov do Česka sa vyjadrilo odmietavo 63 percent oslovených, moslimov nechce v nijakom prípade prijímať 55 percent ľudí.

V porovnaní s európskym priemerom by im viac prekážal príchod ľudí iných rás, obyvateľov chudobných krajín mimo Európy, ako aj imigrácia židov. Česi sa v súvislosti s migráciou boja rastúcej kriminality dvojnásobne oproti ostatným krajinám.

Prieskum ukázal, že kým v Európe sa imigrácie obáva v priemere 30 percent vysokoškolsky vzdelaných obyvateľov, v Česku sa jej bojí viac ako 60 percent ľudí s titulom. Najväčšie obavy z imigrácie pociťuje až 79 percent voličov pravicových strán a ľudí s najnižšími prijmami.