Úvod Z DOMOVA Primátor Myjavy si v rámci šetrenia navrhol zníženie platu

Primátor Myjavy si v rámci šetrenia navrhol zníženie platu

Pavel Halabrín. (Foto: archív)

Na Slovensku sme často svedkami enormného zvyšovania platov primátorov miest a starostov obcí, ktoré sú neraz vyššie ako platy najvyšších ústavných činiteľov. Naposledy v spoločnosti negatívne zarezonoval prípad primátora Bratislavy Matúša Valla, ktorému mestskí poslanci schválili zvýšenie mesačného platu o 50 percent na 6048 eur.

Úplne opačný prístup ukázal dlhoročný primátor Myjavy Pavel Halabrín. Ten v rámci reštriktívnych opatrení navrhol poslancom tamojšieho mestského zastupiteľstva zníženie svojho platu.

Halabrín, ktorý je vo funkcii piate volebné obdobie, navrhol uznesenie, ktorým by sa mu znížila pohyblivá čiastka platu na 33 percent, pričom poslanci jeho návrh schválili. „Čaká nás náročný rok z hľadiska ekonomiky. Prijali sme celý rad opatrení, ktorými chceme znížiť náklady úradu. Moja životná zásada je, že každý má začať od seba,“ uviedol pre TASR primátor.

Plat primátora Myjavy bol od 1. januára 2,81-násobkom priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve zvýšený o 50 percent, čo predstavovalo sumu 4270 eur. Po schválení, podľa aktuálnej priemernej mesačnej mzdy, by mal mať primátorov plat výšku 3787 eur. Poslanci na zasadnutí zároveň schválili aj rozpočet, ktorý ráta s prebytkom viac ako 500.000 eur.