Úvod Kultúra Prince je už v popovom nebi

Prince je už v popovom nebi

Foto: archív

Americký popový spevák Prince zomrel 21. apríla vo svojom dome na predmestí Minneapolisu vo veku 57 rokov. Príčina jeho smrti sa stále vyšetruje, informovala agentúra AP s odvolaním sa na jeho hovorkyňu.

Podľa nej našli umelca mŕtveho v jeho dome v meste Chanhassen, juhozápadne od Minneapolisu. Sídlo zahŕňa aj rozsiahle nahrávacie štúdio Paisley Park, kde sú vystavené jeho mnohé ocenenia.
Il meglio delle maglie calciole puoi trovare su Maglia4outlets.com. Personalizzale a prezzi Imbattibili

Podľa webového portálu TMZ.com boli príčinou umelcovho úmrtia niekoľko týždňov trvajúce „príznaky podobné chrípke“. Pred Paisley Parkom sa bezprostredne po prvých správach o spevákovom úmrtí zhromaždila menšia skupina fanúšikov.

Prince, vlastným menom Prince Rogers Nelson, bol spevákom, skladateľom, multiinštrumentalistom a hudobným producentom. Uznanie si získal ako jeden z najinovatívnejších hudobníkov svojej generácie. Vo svojej tvorbe sa inšpiroval rozličnými vplyvmi – od Jamesa Browna cez The Beatles až po Jimiho Hendrixa.

Foto: archív
Foto: archív

Medzi jeho najväčšie hity patria Purple Rain, Little Red Corvette, When Doves Cry, Diamonds and Pearls, 1999, Kiss, Raspberry Beret, I Wanna Be Your Lover, Cream, Black Sweat, The Most Beautiful Girl in the World či Musicology. V jeho piesňach sa snúbia prvky funku, R&B, rocku, popu a new wave.

Účinkoval aj v niekoľkých filmoch, napríklad Purple Rain (1984), Under the Cherry Moon (1986) či Graffiti Bridge (1990).

Rodák z Minneapolisu prerazil koncom 70. rokov a svoju popularitu sa mu podarilo zachovať aj v nasledujúcich desaťročiach. Na konte má takmer 40 štúdiových albumov.

Mnohé skladby skomponoval aj pre iných interpretov – známy je napríklad hit Manic Monday v podaní skupiny The Bangles, pieseň When You Were Mine, ktorú spieva Cyndi Lauperová, či skladba Nothing Compares 2 U, ktorú prevzala do svojho repertoáru Sinead O’Connorová.

Foto: archív
Foto: archív

Princea v roku 2004 uviedli do Rockandrollovej siene slávy ako hudobného a spoločenského priekopníka, ktorý mixoval rôzne hudobné štýly ako R&B, funk, rock a disco. „Prepísal pravidlá; vytvoril syntézu čierneho funku a bieleho rocku, ktorá slúžila ako šablóna pre hudbu 80. rokov.

Napísal tanečnú hudbu, ktorá rockuje, a rockovú hudbu s energickým funkovým základom. Od samého začiatku bol Prince so svojou hudbou androgýnny, vynaliezavý, provokatívny a príťažlivý,“ odznelo pri jeho uvádzaní do siene.

Prince úzkostlivo bránil svoju umeleckú nezávislosť a často sa sporil s hudobnými vydavateľstvami o kontrolu nad svojou tvorbou a dokonca nad svojím menom. V 90. rokoch vystupoval aj pod pseudonymom Symbol či TAFKAP (The Artist Formerly Known as Prince; Umelec predtým známy ako Prince).

Foto: archív
Reprofoto: archív

Prince koncertoval a nahrával až takmer do svojej smrti, pričom za uplynulých 18 mesiacov vydal štyri albumy. V marci počas vystúpenia v New Yorku oznámil publiku, že pripravuje svoje pamäte. Kniha má mať názov The Beautiful Ones a očakáva sa, že bude vydaná na jeseň budúceho roka.

Nielen americkú hudobnú scénu, ale umelcov na celej planéte šokovala správa o nečakanom úmrtí hudobnej ikony. „Obrovská strata pre nás všetkých. Čo za génius. Bez slov,“ vyjadrila s určitosťou nielen vlastné pocity hollywoodska hviezda strieborného plátna, herec Samuel Jackson.

Prince – Cream: