Úvod Politika Procházka požiadal vládu, aby stiahla jeho nomináciu do Luxemburgu

Procházka požiadal vládu, aby stiahla jeho nomináciu do Luxemburgu

Foto: archív

Radoslav Procházka písomne požiadal vládu Roberta Fica, aby stiahla jeho nomináciu na sudcu Všeobecného súdu EÚ. Keďže „tento návrh je vo výlučnej dispozičnej sfére vlády Slovenskej republiky a ja sám nemám možnosť ho vziať späť ani s ním inak disponovať, dovoľujem si o to požiadať vás, resp. vládu Slovenskej republiky“.

Kandidatúru Procházku na post sudcu v Luxemburgu odklepla vláda 29. septembra 2016. Ešte predtým prešiel hlasovaním súdnej rady. Už v tom čase sa však ozývali hlasy, že nemusí ísť o vhodného kandidáta, pričom bol spochybňovaný jeho morálny profil.

Signálom možných problémov bola situácia počas vypočúvania Procházku pred súdnou radou. Na otázku, či by mohol poskytnúť vysvetlenie klamstiev, z ktorých bol obviňovaný, Procházka vtedy povedal, že „viacerí z vás majú skúsenosti, aký dokáže byť rozdiel medzi realitou a jej prezentáciou v médiách“.

Podľa občianskeho združenia Sudcovia Za otvorenú justíciu nominácia bývalého lídra Siete vyvolala „vážnu dilemu“ a ohrozila dôveryhodnosť sudcovského stavu v spoločnosti. Ešte ostrejšie vystúpila proti jeho nominácii opozícia, a to najmä SaS a jej líder Richard Sulík. Deň po tom, ako Procházku za kandidáta schválila vláda, šéf liberálov na tlačovke oznámil, že do Luxemburgu pošle list, ktorým upozorní na nevhodnosť Procházku.

Líder SaS vraj rešpektuje Procházkove odborné kvality aj jeho jazykovú pripravenosť. Z jeho pohľadu však bývalého predsedu parlamentnej strany Sieť diskvalifikuje fakt, že v minulosti nepôsobil ako sudca, nemá potrebný morálny profil a neposkytuje potrebnú záruku nezávislosti, keďže v minulosti pracoval pre finančnú skupinu Penta.