Úvod Tipy & rady Psy majú na Silvestra z pyrotechniky stres

Psy majú na Silvestra z pyrotechniky stres

Foto: archív

Majitelia psov by podľa odborníkov nemali podceniť silvestrovskú noc. Zvuk pyrotechniky ich domácim miláčikom spôsobuje stres, pretože počujú mnohonásobne silnejšie ako človek. „Odporúčam ich naposledy vyvenčiť okolo 17:00 h, potom sa už začínajú objavovať prvé delobuchy,“ radí predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová. Psov z dvora treba na chvíľu prichýliť do domu.

Štvornohých priateľov človeka by na Silvestra rozhodne nenechávala osamote. Stres z hluku totiž zvládajú lepšie v prítomnosti človeka. O polnoci sa s nimi možno schovať na toaletu či kúpeľne, kde je to zväčša lepšie odhlučnené. Intenzitu zvuku pomôže zmierniť i vata v ušiach. Ak majitelia predsa len nechajú psov osamote, mali by nahlas zapnúť rádio či televízor. Zvieratá sa tak pripravia na zvuky zvonku.

Po utišujúcich liekoch treba siahať až v prípade, ak je pes „extrémne precitlivený“. Predsedníčka Slobody zvierat by sa tomu inak vyhla. Lieky možno dostať vo forme tabliet či lieku, majiteľom poradí veterinárny lekár. Vhodné je ich podať v predvečer Silvestra a na druhý deň ráno, na obed a večer. Vôdzku by majitelia mali mať zabezpečenú. Niektoré psy vlani takto ušli, v bratislavskom útulku Slobody zvierat tak vždy dočasne pribudne niekoľko nových členov.

V hlavnom meste však od novembra minulého roka platí všeobecne záväzné nariadenie, v ktorom zakázali používanie zábavnej pyrotechniky kategórie F2 a F3 aj na Silvestra. Ide o pyrotechniku, ktorá je dostupná voľne v predaji, napríklad delobuchy či svetlice. Výnimkou sú len ohňostroje, ktoré odpaľuje profesionálna firma, detská zábavná pyrotechnika kategórie F1 či scénická pyrotechnika. „Veríme, že to Bratislavčania budú dodržiavať a v hlavnom meste tak nebude hluk ako po minulé roky,“ dodala Dugovičová.

Foto: archív