Putin s Merkelovou na stretnutí v Soči hovorili o Ukrajine a Sýrii

  Vladimir Putin a Angela Merkelová. (Foto: archív)

  Nemecká kancelárka Angela Merkelová pricestovala do ruského Soči na rokovania s prezidentom Vladimirom Putinom, ktoré sa podľa očakávaní mali zameriavať na pokračujúci konflikt na Ukrajine.

  Šéfku nemeckej vlády privítal Putin vo svojom letnom sídle spoločne s premiérom Dmitrijom Medvedevom, pričom jej daroval kyticu bielych kvetov. Ide o prvú návštevu Merkelovej v Rusku za posledný rok. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov pred stretnutím uviedol, že Putin s Merkelovou budú hovoriť najmä o Ukrajine a ukrajinských záujmoch.

  Po tom, ako Rusko v roku 2014 na základe referenda opätovne pripojilo k svojej krajine polostrov Krym, Merkelová presadzovala uvalenie sankcií na Moskvu. Nemecko i napriek tomu nedávno odsúhlasilo rozšírenie plynovodu Severný prúd (Nord Stream), ktorým prúdi zemný plyn z Ruska priamo do Nemecka cez Baltské more, pričom obchádza Ukrajinu. Kyjev proti tomuto projektu protestoval s tým, že oslabuje protiruské sankcie.

  Samotný Putin sa na stretnutí vyjadril, že Rusko nemá v úmysle zastaviť dodávky zemného plynu do krajín EÚ cez Ukrajinu ani po rozšírení uvedeného podmorského plynovodu. Dodávky cez Ukrajinu budú podľa neho pokračovať, pokiaľ to bude ekonomicky výhodné. Merkelová zdôraznila, že Ukrajine, pre ktorú sú dôležité príjmy z poplatkov za tranzit ruského plynu, je potrebné poskytnúť príslušné záruky.

  Podľa Peskova sa mali Putin s Merkelovou venovať aj „záležitosti formátu normandskej štvorky“, teda rozhovormi o riešení konfliktu na Ukrajine, do ktorých sa zapájajú Ukrajina, Rusko, Nemecko a Francúzsko. Predmetom rozhovorov boli aj úvahy o tom, že európske krajiny by mali poskytovať Sýrii humanitárnu pomoc a podporu pri povojnovej obnove, aby vytvorili podmienky pre návrat utečencov.

  Podľa Putinových vyjadrení musí byť poskytovanie pomoci Sýrii „odpolitizované“, čím narážal na neochotu Západu pomáhať sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi. Merkelová zasa v tejto súvislosti naliehala na Putina, aby využil svoj vplyv na Asada a dosiahol zrušenie sporného dekrétu o vyvlastnení majetku Sýrčanov, ktorí opustili svoje bydlisko, pokiaľ sa neprídu osobne prihlásiť počas niekoľkých týždňov.

  Foto: archív