Úvod Politika Putin varuje NATO pred prijatím Ukrajiny a Gruzínska

Putin varuje NATO pred prijatím Ukrajiny a Gruzínska

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin varuje Severoatlantickú alianciu pred zbližovaním s Gruzínskom a Ukrajinou, ktoré – na veľké rozhorčenie Moskvy – prejavujú želanie vstúpiť do NATO. Alianciu vníma Moskva ako nepriateľské zoskupenie a vyjadruje výhrady k jej ďalšiemu rozširovaniu.

„Budeme primerane reagovať na podobné agresívne kroky, predstavujúce priame ohrozenie Ruska,“ vyhlásil Putin na porade s ruskými veľvyslancami, zvolanými do Moskvy. „Naši kolegovia, ktorí sa snažia situáciu zhoršiť a usilujú sa o vtiahnutie okrem iného Ukrajiny a Gruzínska na obežnú dráhu aliancie, by mali uvažovať o možných dôsledkoch takejto nezodpovednej politiky,“ dodal.

„Kľúč k zabezpečeniu stability tkvie najmä v rozširovaní spolupráce a obnovovaní dôvery, a nie vo vytváraní nových základní a vojenskej infraštruktúry NATO pri ruských hraniciach,“ apeloval ruský prezident. Ukrajina a Gruzínsko susedia s Ruskom. Za sovietskych a ešte skôr cárskych čias sa obom krajinám vládlo z Moskvy.

Foto: archív

Putin na porade podľa agentúry Reuters uviedol, že o záležitosti rokoval s americkým prezidentom Donaldom Trumpom v Helsinkách. Server Newsru.com pripomenul, že proti prípadnému vstupu Ukrajiny a Gruzínska do NATO sa ruský prezident ohradil aj v nedávnom rozhovore pre televíziu Fox News v Helsinkách. Prisľúbil vtedy, že ruská reakcia na priblíženie sa aliancie k ruským hraniciam bude „krajne negatívna“.

V reakcii na to generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg počas schôdzky s gruzínskym premiérom Mamukom Bachtadzem vyhlásil, že Rusko nemá právo rozhodovať za iné krajiny, čo majú alebo nemajú urobiť: „Iba 29 krajín – členovia NATO a Gruzínsko ako kandidátska krajina – môžu rozhodnúť, kedy sa Gruzínsko stane členom aliancie.“

Ruskí vojaci vstúpili v roku 2008 do dvoch odštiepeneckých gruzínskych provincií, Abcházsko a Južné Osetsko, nepokoje zachvátili v roku 2014 aj Donbas na východe Ukrajiny. Podľa pravidiel aliancie sa krajiny, ktoré vedú územné spory, nemôžu pripojiť k NATO. Vladimir Putin na porade veľvyslancov zároveň varoval, že vidí vážne riziká vyhrotenia konfliktu v Donbase.