Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin a Zelenskyj diskutovali o urovnaní konfliktu na východe Ukrajiny

Putin a Zelenskyj diskutovali o urovnaní konfliktu na východe Ukrajiny

Koláž: archív

Po prelomovej výmene 70 osôb, ktoré zadržiavali Rusko a Ukrajina, telefonicky diskutovali prezidenti oboch krajín Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj o občianskom konflikte na východne Ukrajiny a o opatreniach na jeho vyriešenie, informovala televízia RT. Lídri zdôraznili humanitárny aspekt výmeny, v ktorej si krajiny navzájom vymenili 35 zadržiavaných osôb.

Zhodli sa, že výmena je dôležitým krokom k urovnaniu vzťahov medzi Ruskom a Ukrajinou, uviedla tlačová služba Kremľa. Putin a Zelenskyj tiež diskutovali o vyhliadkach na vyriešenie krízy na východe Ukrajiny a o ukončení päťročného konfliktu medzi Kyjevom a proruskými separatistami v Doneckej a Luhanskej oblasti.

Rusko a Ukrajina uskutočnili historickú výmenu 70 osôb, ktoré obe krajiny zadržiavali. Na kyjevskom letisku Boryspiľ pristálo lietadlo s 35 prepustenými Ukrajincami. Medzi nimi je i 24 ukrajinských námorníkov zadržaných vlani v novembri po incidente v Kerčskom prielive, ako aj režisér Oleh Sencov, ktorý v ruskom väzení strávil päť rokov.

Na moskovskom Vnukove privítali 35 Rusov, ktorých zadržiavali na Ukrajine. Medzi nimi je aj redaktor agentúry RIA Novosti-Ukrajina Kirill Vyšinskij, prepustený koncom augusta z ukrajinskej väzby.

„Urobili sme prvý krok. Bolo to veľmi zložité. Neskôr dospejeme k výmene našich (vojnových) zajatcov,“ povedal Zelenskyj. V konečnom dôsledku by celý proces mohol viesť ku skončeniu bojov na východe Ukrajiny, kde armáda od roku 2014 bojuje proti separatistom podporovaným Ruskom. Konflikt si doposiaľ vyžiadal viac ako 13.000 obetí na životoch.