Úvod Politika Reuters prirovnáva Čaputovú k hrdinke hollywoodskeho trháku 

Reuters prirovnáva Čaputovú k hrdinke hollywoodskeho trháku 

Foto: archív

Nastúpiac na vlnu verejného hnevu nad korupciou, liberálna právnička Zuzana Čaputová vyhrala prezidentské voľby na Slovensku, uviedla agentúra Reuters vo svojom komentári k výsledku druhého kola prezidentských volieb v krajine.

Ako pokračuje, Čaputová, proeurópsky orientovaný nováčik v politike, bude prvou ženou – prezidentkou v krajinách eurozóny. Po sčítaní percent hlasov z 98,1 percenta volebných okrskov získala 58,3 percent hlasov, zatiaľ čo jej súper, eurokomisár Maroš Šefčovič, získal 41,7 percent, píše agentúra.

Čaputová viedla 14-ročný súdny boj proti spoločnosti podnikateľa Mariána Kočnera, v súčasnosti obvineného z objednania vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Kočnerova firma chcela vybudovať ilegálnu skládku odpadu v Čaputovej domovskom meste Pezinok, píše agentúra.

Čaputová nakoniec prípad vyhrala, čím si vraj vyslúžila prezývku „slovenská Erin Brockovichová“. Americkú bojovníčku za životné prostredie v úspešnom hollywoodskom filme z roku 2000 stvárnila herečka Julia Robertsová. V skutočnosti však Čaputovú na Slovensku nik k Brockovichovej neprirovnával, širokej verejnosti bola ešte donedávna úplne neznáma, v minulosti o nej vyšlo iba pár článkov v neoliberálne orientovaných médiách ako SME či Denník N.

Jej víťazstvo môže dodať silu opozičným stranám, snažiacim sa nahradiť stále najpopulárnejšiu stranu Smer-SD v budúcoročných parlamentných voľbách. Politickí analytici však hovoria, že liberálna prezidentka väčšmi zmobilizuje Smer-SD a antisystémových voličov, pričom expremiér Robert Fico tento boj už predznačil, keď nazval liberálov „ľuďmi bez hodnôt“, podotýka Reuters vo svojom komentári.

Erin Brockovichová. (Foto: archív)