Úvod Politika Rezníkovi chýbal na zvolenie za šéfa RTVS jeden hlas

Rezníkovi chýbal na zvolenie za šéfa RTVS jeden hlas

Jaroslav Rezník je v súčasnosti generálnym riaditeľom TASR, v minulosti dlhé roky šéfoval Slovenskému rozhlasu. (Foto: archív)

Poslanci Národnej rady SR zatiaľ nerozhodli o tom, kto v auguste tohto roka zasadne do kresla šéfa verejnoprávneho Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). V tajnej voľbe totiž nezískal žiaden z osmičky kandidátov nadpolovičnú väčšinu hlasov poslancov.

Do druhého kola o post šéfa RTVS postúpili Jaroslav Rezník a Václav Mika. Za Rezníka hlasovalo v tajných voľbách 73 poslancov, za Miku 53. Na voľbe bolo prítomných 147 poslancov. Tri hlasovacie lístky boli neplatné. Rezníkovi na víťazstvo chýbal jeden hlas. Druhé kolo sa uskutoční v utorok 20. júna o 11:00 h. Generálny riaditeľ RTVS sa volí na päť rokov.

„Ďakujem za hlasy, ktoré som získal a teším sa na druhé kolo,“ reagoval pre TASR Rezník. Za podporu ďakuje aj Mika. „Vážim si všetky vyjadrenia, ktoré ocenili prácu a výsledky aktuálneho manažmentu RTVS. Rovnako ďakujem za prejavenú dôveru a to, že môžem v druhom kole spolu s mojím tímom ešte zabojovať,“ uviedol.

Opozičné strany SaS, OĽaNO-NOVA a Sme rodina volili za generálneho riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) súčasného šéfa telerozhlasu Václava Miku. Pred druhým kolom, kde sa Mika stretne so šéfom TASR Jaroslavom Rezníkom, chce rokovať s Mostom-Híd. Ten totiž pred voľbou vyhlásil, že Rezníka nepodporí.

Václav Mika. Na riaditeľskú stoličku prišiel do RTVS z rovnakého postu z TV Markíza. (Foto: archív)
Václav Mika. Na riaditeľskú stoličku prišiel do RTVS z rovnakého postu z TV Markíza. (Foto: archív)

Jana Kiššová z SaS je síce skeptická, že Most-Híd dá prednosť dohode s opozíciou, ale napriek tomu sa o ňu pokúsi. Poslankyňa vyzdvihla dôležitosť voľby šéfa RTVS. Nový riaditeľ bude mať podľa jej slov veľkú moc vo vzťahu k hospodáreniu s verejnými zdrojmi, ale aj vo vzťahu k objektivite či nezávislosti. Hlasy, ktoré získal Mika, svedčia podľa nej o tom, že “významná časť poslancov vníma Mikovu prácu pozitívne a želajú si kontinuitu”.

„Rozhodli sme sa podporiť kontinuitu a jeden z najlepších projektov, ktoré boli prezentované, teda Václava Miku,“ uviedol na tlačovej konferencii Jozef Viskupič z OĽaNO-NOVA. Viera Dubačová (nezaradená) zdôraznila, že RTVS by mala zostať v rukách verejnosti a slobodná. Boris Kollár zo Sme rodina je rád, že sa opozícia zjednotila. „Hlasovali sme za dobrého kandidáta,“ povedal.

Edita Pfundtnerová z Mosta-Híd neprezradila, komu dala hlas, ale tvrdí, že to nebol Rezník. „My sme dostali možnosť sa voľne rozhodnúť. Dohodli sme sa ale, že za pána Rezníka sa hlasovať nebude a ja som za neho ani nehlasovala. Ja som hlasovala v zmysle dohody. Mohli sme si vybrať medzi pani Ťapákovou a pánom Ruttkayom,“ povedala.

Ako bude strana hlasovať v druhom kole, zatiaľ nevie, ale ona bude voliť podľa dohody klubu. „Nemali sme zatiaľ klub. Táto situácia je pre nás nová. Ja som si myslela, že pán Rezník bude zvolený hneď v prvom kole. Ja dodržiavam dohody a keď sa v klube na niečom dohodneme, dodržiavam to,” uviedla.

Rezník získal hlasy aj v Smere-SD. Poslanec Martin Nemky ho podporí aj v druhom kole. „V utorok bude ďalšie hlasovanie, takže sa rozhodne. Ja budem voliť pána Rezníka. Každý volí samostatne a dúfam, že zvíťazí,“ doplnil Nemky.

Foto: archív
Foto: archív