Úvod Politika Rusku sa nepozdáva, že ho bulharský parlament označil za hrozbu

Rusku sa nepozdáva, že ho bulharský parlament označil za hrozbu

Foto: archív

Moskva vidí rozpor medzi správou prijatou bulharským parlamentom, kde je Rusko označené za hrozbu, a zámerom bulharskej vlády posilniť bilaterálne vzťahy medzi oboma krajinami. Ako informoval portál novinite.com, bulharský parlament schválil 5. októbra výročnú správu o národnej bezpečnosti za rok 2016. V správe sa okrem iného uvádza, že „ruské akcie sú zdrojom regionálnej nestability a ohrozujú hlavný cieľ – zjednotenú, slobodnú a pokojnú Európu“.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že dokument bol schválený len tesne a väčšina odobrujúcich hlasov pochádzala z vládnej strany: „Odkiaľ pochádza takéto znenie? Ak bolo použité na základe pokynov západných partnerov, tak sa zdá, že sa snažia narušiť vzájomne prospešnú spoluprácu medzi Ruskom a Bulharskom.“

Podľa rezortu je „prekvapujúce, ako takýto dokument, založený na otvorenej nenávisti proti Rusku, mohol schváliť parlament, keďže takmer polovica jeho členov (116 z 240) patrí k členom Skupiny priateľstva s Ruskom“. Ministerstvo dodalo, že označenie Ruska za hrozbu „nie je v súlade s postojom bulharského národa, keďže podľa nedávneho prieskumu sa 85 percent Bulharov nedomnieva, že ruská politika predstavuje hrozbu pre ich krajinu“.