Úvod Kultúra RTVS predstavuje Jánošíka v rôznych filmových podobách

RTVS predstavuje Jánošíka v rôznych filmových podobách

Reprofoto: archív

Jednu z najznámejších a mýtmi opradených postáv slovenských dejín – Jánošíka predstavuje RTVS pri príležitosti 330. výročia jeho narodenia v jeho rôznych filmových podobách. TASR o tom informovala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková. V predvečer výročia v stredu 24. januára uviedla Jednotka o 20:30 h dve časti historickej fresky Paľa Bielika Jánošík. Projekt vznikol v rokoch 1962 – 1963. Dvojka o 22:40 h odvysielala dokument Slovenské kino: Jánošík – vykrádaný superhrdina. Jeho tvorcovia sa sústredili nielen na jeho rôzne filmové interpretácie, ale aj na širšie súvislosti.

Dvojka vo štvrtok 25. januára, teda v deň 330. výročia jeho krstu, zaradila do programu o 15:10 h dokument o histórii zrodu a význame prvého slovenského hraného nemého filmu Jánošík 21, nakrúteného v roku 1921. V nej režisér Ivan Rumanovský hovorí o jeho reštaurovaní v 70. rokoch, kedy sa jedna z jeho poškodených kópií dostala na Slovensko z Ameriky. Jej rekonštrukcia trvala päť rokov, pričom sa v nej skombinovali časti americkej a slovenskej verzie. Zo  slovenskej sa však podarilo nájsť iba zlomky. Rekonštrukciu filmu uvedie RTVS pod rovnomenným názvom Jánošík 21 o 20:10 h na Dvojke.

O 21:15 h si diváci môžu pozrieť animovaný film Viktora Kubala, ktorý približuje jánošíkovskú tradíciu s neodmysliteľným humorom. Zbojník Jurko je prvým slovenským dlhometrážnym animovaným filmom, ktorý bol ocenený na mnohých filmových festivaloch doma i v zahraničí.