Úvod Politika Politológ: Víťazom televízneho duelu bol Zeman

Politológ: Víťazom televízneho duelu bol Zeman

Foto: archív

Víťazom utorkovej predvolebnej debaty v českej TV Prima bol Miloš Zeman. Výkon Jiřího Drahoša, jeho súpera v boji o post prezidenta ČR, bol slabý. V rozhovore pre TASR to uviedol slovenský politológ Daniel Kerekeš. Volebný expert z brnianskej Masarykovej univerzity čakal od bývalého šéfa Akadémie ČR viac. Podľa jeho slov ho prekvapil relatívne slabý výkon Jiřího Drahoša.

“Očakával som, že bude lepším rečníkom a že bude rýchlejšie a flexibilnejšie reagovať na rôzne výčitky Miloša Zemana,“ vyhlásil a zdôraznil, že „Jiří Drahoš bol pripravený obsahovo, témy mal naštudované, z voleja bol schopný vytiahnuť na Zemana niečo, čo sa stalo v deväťdesiatych rokoch. Situáciu však nezvládal rečnícky.“ Dodal tiež, že Jiří Drahoš priazeň voličov po debate nestratil, ale ťažšie sa mu budú získavať noví.

Úradujúci český prezident si podľa Kerekeša v diskusii počínal oveľa lepšie. „Miloš Zeman vzhľadom na fyzickú kondíciu a svoj vek debatu zvládol veľmi dobre a bol na ňu výborne pripravený. Keby som mal zhodnotiť, kto bol jej víťazom, tak určite to bol Miloš Zeman. Je to možné vidieť aj na tom, ako sa zmenili kurzy v stávkových kanceláriách. Dnes je už podľa kurzov väčšia pravdepodobnosť, že voľby vyhrá súčasný prezident,“ objasnil odborník.

Výkon oboch kandidátov v predvolebných debatách podľa neho môže ovplyvniť rozhodovanie istej časti voličov. „Veľa voličov je pravdepodobne už rozhodnutých, značná časť bude voliť Zemana a značná časť bude voliť proti Zemanovi, bez ohľadu na to, kto sa proti nemu postaví. Medzi nimi sú nerozhodnutí voliči, ktorých by debaty teoreticky mohli ovplyvniť,“ skonštatoval Kerekeš.

Debata odvysielaná na obrazovkách televízie Prima bola jedným z dvoch duelov pred rozhodujúcim druhým kolom prezidentských volieb v ČR, ktoré sa uskutoční tento piatok a sobotu. Ďalšia z diskusií je naplánovaná na štvrtok a odvysiela ju Česká televízia.

Prívrženci súčasného prezidenta v pražskom Hudobnom divadle Karlín, ktoré bolo dejiskom televízneho duelu. (Foto: archív)