Úvod Politika Rusko nemusí rešpektovať rozhodnutie Štrasburgu v kauze Pussy Riot

Rusko nemusí rešpektovať rozhodnutie Štrasburgu v kauze Pussy Riot

Foto: archív

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu vyniesol verdikt, že členkám punkovej skupiny Pussy Riot v trestnom konaní za ich akcie v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa uprelo Rusko ich právo na spravodlivý proces a označenie ich vystúpenia za extrémistické bolo vraj porušením práva na slobodu názoru zakotveného v Konvencii o ochrane ľudských práv a základných slobôd. ESĽP zároveň rozhodol, že trio známe svojimi amorálnymi vystúpeniami na verejnosti – Nadežda Tolokonnikovová, Marija Aľochinová a Jekaterina Samucevičová má právo získať od Ruska odškodné.

Pre osvieženie pamäti treba uviesť, že členky skupiny Pussy Riot odsúdili v Moskve za urážku pravoslávnej viery a priam neuveriteľné výtržníctvo v katedrále Krista Spasiteľa, za čo si vyslúžili pochvalu celého Západu a nedávno aj potlesk poblázneného publika na Kaščákovom festivale Pohoda.

Skutok, ktorého sa dopustilo škandalózne trio sympatizujúce s anarchistami, sa v našej tlači obchádzal ako nedôležitý fakt a zdôrazňoval sa politický aspekt procesu, akoby za ním stál samotný Putin. Toto hlúpe tvrdenie vyvracal fakt, že Pussy Riot na svojich výstredných koncertoch na Červenom námestí a v opozičných médiách vulgárne napádali Putina i Medvedeva, nikto ich však preto nestíhal, dokonca si ich málokto všímal.

Dopredu naplánovaný a na videokameru nakrútený happening pred oltárom najväčšieho pravoslávneho chrámu na svete, to bola iná káva. Poburujúca a urážlivá pre rozhodujúcu časť ruskej spoločnosti. V piesni Bohorodička vyžeň Putina Pussy Riot spievali: „Suky štia za červenými múrmi, Riot vyhlasuje abort systému.“ Prívlastky adresované ruskému pravosláviu ako: „pravoslávne náboženstvo tvrdého penisu“ alebo refrén piesne: „sračky Hospodina” a iné vulgárne výrazy šokovali veriacich, ktorí sa tu práve modlili.

Foto: archív

Ale o tom sa v našich médiách nepísalo a neprekážalo to ani slovenským feministkám. A nehovorilo sa ani o nedávnej minulosti týchto mladých žien, ktoré sa v roku 2008 zúčastnili na tzv. performancii anarchistickej skupiny Vojna, v Rusku známej verejnou hromadnou súložou v biologickom múzeu v Moskve. Na akcii sa spolu s ostatnými pármi oddávala milostnej hre pred zrakmi návštevníkov vrátane detí aj hlavná speváčka Pussy Riot Nadežda Tolokonnikovová vo vysokom štádiu tehotenstva. Zábery z tejto pornoakcie poburovali ruskú ale aj európsku verejnosť.

Po tom, čo „slávna“ skupina získala v Oslo cenu Václava Havla „za kreatívny disent v Moskve“, sa z ničoho nič dostala do problémov práve v „najdemokratickejšej krajine sveta“. Standing ovation v US kongrese nahradila petícia radových amerických občanov, žiadajúcich zrušenie víz a vyhostenie N. Tolokonnikovej a M. Aljochinovej zo skupiny Pussy Riot. Petícia sa objavila na stránkach Bieleho domu s odôvodnením, že tieto ruské aktivistky sa zúčastnili na nelegálnych protestných akciách vo Fergusone i New Yorku a „prišli do USA propagovať vulgárny, amorálny a nekresťanský spôsob života“.

Verdikt Európskeho súdu pre ľudské práva vo veci trestného stíhania Pussy Riot udivuje politickou zaslepenosťou. Ako by asi znel výrok tejto ctihodnej inštitúcie, keby nejaká skupina podobne urážala islam v niektorej mešite v Paríži či Londýne? Rusi však Európsky súd pre ľudské práva nebudú rešpektovať. Prezident Vladimír Putin podpísal v decembri 2015 zákon, ktorý Rusku umožní vyhlásiť jeho rozhodnutia za protiústavné.

Zatiaľ posledná provokácia Pussy Riot sa odohrala na futbalovom šampionáte v Moskve, kde narušili zápas Francúzsko – Chorvátsko. Súd ich za to poslal na 15 dní za mreže. (Foto: archív)