Úvod Politika Rusko varuje Japonsko pred rozmiestňovaním rakiet z USA

Rusko varuje Japonsko pred rozmiestňovaním rakiet z USA

Foto: archív

Rozhodnutie Japonska rozmiestniť americký systém protiraketovej obrany na svojom území poškodí vzťahy Moskvy s Tokiom a je porušením prelomovej dohody o kontrole zbrojenia zo strany USA. Uviedla to hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

„Takéto počínanie je v priamom rozpore s prioritou budovania vojenskej a politickej dôvery medzi Ruskom a Japonskom a, bohužiaľ, bude mať negatívny vplyv na celkovú atmosféru v bilaterálnych vzťahoch. V praxi to bude znamenať ďalšie porušenie dohody o jadrových strelách stredného doletu zo strany Spojených štátov – v podstate s japonskou pomocou,“ tvrdí Zacharovová.

Japonská vláda rozhodla, že posilní svoju protiraketovú obranu a zakúpi dva americké integrované systémy protivzdušnej obrany Aegis. Pozemné systémy by mali byť k dispozícii v roku 2023. Jeden má byť umiestnený v prefektúre Akita na severovýchode krajiny, druhý v prefektúre Jamaguči na západe krajiny. Podľa japonských médií by pokryli celé územie krajiny. Oba stoja približne 1,5 miliardy eur.