Úvod Politika Rusko znepokojuje americká základňa v Poľsku

Rusko znepokojuje americká základňa v Poľsku

Foto: archív

Moskva reaguje na plány Spojených štátov posilniť vojenskú prítomnosť v Poľsku so znepokojením. Podľa ruského rezortu zahraničia predstavuje problém predovšetkým zvažované vysielanie amerických bezpilotných lietadiel do blízkosti ruských hraníc.

Americký prezident Donald Trump pri stretnutí s poľským prezidentom Andrzejom Dudom vyhlásil, že Washington okrem posilnenia vojenských jednotiek v Poľsku zvažuje aj umiestnenie armádnych dronov Reaper na poľskom území. Takéto plány podľa Kremľa potvrdzujú „agresívne zámery Washingtonu“.

Diaľkovo riadené bezpilotné stroje MQ-9 Reaper, ktoré vyrába americká firma General Atomics Aeronautical Systems, sú podľa dostupných údajov prístroje na monitoring z vysokých výšok, ale môžu sa zapojiť aj do útočných operácií. Do výzbroje americkej armády bolo od roku 2007 zaradených približne 200 takýchto strojov.

Predseda branného výboru dolnej komory ruského parlamentu Vladimir Šamanov vyhlásil, že Rusko v prípade rozmiestnenia amerických dronov v Poľsku prijme odvetné opatrenia: „Útočné bezpilotné stroje sú porovnateľné s raketami stredného doletu, čo znamená, že sa môžu stať nosičmi jadrových zbraní.“

Spojené štáty nedávno žiadali Slovensko, ale napríklad aj Českú republiku o umožnenie preletov veľkých bezpilotných strojov Global Hawk cez ich územie. Podľa českého servera Idnes.cz malo ísť o výzvedné lety k ruským hraniciam.

Varšava už niekoľko mesiacov lobuje za vytvorenie stálej americkej vojenskej základne na svojom území. Dudov kancelár Krzysztof Szczerski tvrdí, že sa prezidenti v Bielom dome dohodli na podmienkach zmluvy o „zvýšenej prítomnosti“ amerických vojakov v Poľsku.