Úvod Politika Salvini: Sankcie proti Rusku sú šialenstvo

Salvini: Sankcie proti Rusku sú šialenstvo

Foto: archív

Taliansky vicepremiér a minister vnútra Matteo Salvini vyhlásil, že sa v Rusku cíti viac „doma“, než v niektorých členských štátoch Európskej únie, a označil medzinárodné sankcie uvalené proti Moskve za „šialenstvo“. Informovala o tom agentúra DPA.

„Cítim sa tam ako doma, čo o niektorých štátoch EÚ nemôžem povedať. Tu (v Rusku) sa cítim rovnako bezpečne ako vo svojej domovine,“ povedal Salvini talianskym podnikateľom v Moskve počas svojho prejavu, ktorý bol naživo streamovaný aj na jeho osobnom profile na sociálnej sieti.

Salvini zároveň skritizoval sankcie, ktoré EÚ uvalila proti Moskve po tom, ako Ruská federácia v roku 2014 na základe referenda tamojších občanov opätovne pripojila k svojmu územiu Krymský polostrov. Spojené štáty v tejto záležitosti prijali podobné opatrenia.

Európska únia sankcionuje Rusko za „údajné porušenia (územnej celistvosti) Ukrajiny“, zatiaľ čo nič nepodniká proti tureckej vojenskej okupácii severnej časti Cypru, namietol Salvini. „Je to šialenstvo,“ podotkol a prisľúbil, že spraví všetko, čo je v jeho silách, aby skončili sankcie EÚ. Salviniho strana Liga Severu (LN) a ďalšia talianska vládnuca strana Hnutie piatich hviezd (M5S) sú proti protiruským sankciám, pretože poškodzujú taliansky export.

Salvini otvorene vyjadruje obdiv k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, pričom LN vlani podpísala s Putinovou stranou Jednotné Rusko dohodu o spolupráci. Salviniho prijal námestník ruského ministra zahraničných vecí Alexander Gruško. Taliansky premiér Giuseppe Conte sa na budúci týždeň v Moskve stretne s Putinom i ruským premiérom Dmitrijom Medvedevom.