Úvod Z DOMOVA SaS sa na kongrese zbavila Sulíkových kritikov

SaS sa na kongrese zbavila Sulíkových kritikov

Ľubomír Galko a Natália Blahová. (Foto: archív)

Poslankyňu Národnej rady (NR) SR za SaS Natáliu Blahovú vylúčili zo strany. Rozhodli o tom členovia SaS na nominačnom kongrese. Po hlasovaní o tom informoval poslanec Ľubomír Galko spolu s ostatnými členmi platformy Demokratického jadra SaS. Blahová bola doteraz predsedníčkou poslaneckého klubu SaS.

„Prišli sme na tento kongres len s malou nádejou, že sa podarí návrat k zdravému rozumu. Rozpory sú totiž veľké, emócie vybičované,“ povedala Blahová s tým, že väčšina delegátov rozhodla o tom, že chce pokračovať s predsedom SaS Richardom Sulíkom a bez členov platformy.

Sulík podľa Blahovej vyhnal zo strany aj tých, ktorí ju budovali, a to len preto, že odmietli mlčať o jeho chybách. „Je to typická zbabelosť politika, ktorý si nedokáže udržať v strane prirodzenú autoritu, musí si ju vynucovať intrigami, mimoriadnymi kongresmi, vydieraním a nakoniec likvidáciou svojich oponentov,“ skonštatovala.

„Delegáti kongresu schválili kandidátku bez dvoch podpredsedov strany. Bez Jany Kiššovej a bezo mňa, aj bez väčšiny republikovej rady,“ povedal Galko po sčítaní hlasov s tým, že schválená kandidátka je kandidátkou deštrukcie, rozpadu a nasmeruje SaS mimo parlament. Zdôraznil, že členov vylúčených z kandidátky a tých, čo zo solidarity odmietli byť na Sulíkovej kandidátke, spája kritický postoj ku konaniu predsedu strany.

Jana Kiššová v tejto súvislosti zopakovala svoje slová, že do strany patria aj kľúčoví saskári ako sú Jozef Rajtár a Ľubomír Galko. „Ja na takejto kandidátke nemám miesto. Takto postavená kandidátka nie je vo verejnom záujme,“ podotkla.

To, či bude Blahová naďalej v poslaneckom klube a jeho predsedníčkou zatiaľ nepovedali, ešte sa o tom bude rozhodovať. Členovia platformy rovnako nešpecifikovali svoje ďalšie kroky. Sulík ich však už v minulosti vyzval na odchod zo strany.