Úvod Politika Senzácia: Andrej Kiska požiadal Ukrajinu o politický azyl!

Senzácia: Andrej Kiska požiadal Ukrajinu o politický azyl!

Foto: archív

Podľa neoverených informácií prezident SR Andrej Kiska údajne požiadal ukrajinské úrady o politický azyl, pričom prezident Petro Porošenko mu mal prisľúbiť uprázdnené miesto gubernátora Odesy po gruzínskom exprezidentovi bez štátneho občianstva Michailovi Saakašvilim. Svetové tlačové agentúry v tejto chvíli čakajú na renomovaných slovenských lovcov konšpiračných teórií Jána Benčíka a Juraja Smatanu, aby preverili, či je táto správa pravdivá, alebo ide o hoax.

V každom prípade však už na verejnosť prenikli aj zvesti o tajných rokovaniach slovenskej hlavy štátu s jeho tureckým náprotivkom a blízkym priateľom Recepom Erdoganom, ktorý Kiskovi okrem azylu ponúkol miesto šéfa juhovýchodnej Anatólie Güneydoğu Anadolu Bölgesi. Slovenský prezident sa nakoniec predsa len rozhodol pre Odesu. Hlavným dôvodom malo byť to, že je geograficky bližšie k Popradu.

Podľa komentárov svetových politických analytikov dôvod žiadosti o azyl pre Andreja Kisku by tu bol. Prenasledujú ho totiž slovenské štátne orgány, daňový úrad, minister vnútra Robert Kaliňák i minister financií Peter Kažimír.

Navyše, o utajovanej skutočnosti daňového podvodu spoločnosti Kiska Travel Agency poslal anonym správu do médií cez ukrajinskú e-mailovú adresu. V reakcii hovorcu hlavy štátu sa píše, že je nehorázne zaťahovať do kauzy slovenského prezidenta, ako aj Petra Porošenka, ktorý má s podvodmi a korupciou dosť vlastných patálií.

Podľa správy TASR Andrej Kiska „vyzval ministra financií Petra Kažimíra, aby mu do pondelka (18. 9.) ešte pred odletom na zasadnutie OSN do New Yorku vysvetlil únik tajných informácií týkajúcich sa jeho osoby a aké z toho vyvodí dôsledky.“

Fejtónové oddelenie portálu napalete.sk komentuje najnovšie agentúrne správy nasledovne: Najväčší mafián je ten, kto zverejnil informácie o daňových čachroch prezidentovej firmy, a nie ten, kto čachroval. Kiskovo mediálne stádo si už brúsi perá, pričom je jasné, že výkvet domácej žurnalistiky ako Monika Tódová či Jana Krescanko Dibáková budú proti zverejneniu citlivých informácií o daňových prehreškoch pána prezidenta ostro protestovať.

Veď to nie je len také obyčajné „svinstvo“, akým bolo zverejnenie škandalóznej esemeskovej a e-mailovej korešpondencie Lipšicovho stáda – tu ide o prenasledovanie prvého občana štátu a urážku prezidentského majestátu.

Pravda, minister Kažimír sotva môže dať Kiskovi uspokojivú odpoveď, lebo nie je vyšetrujúcim orgánom ani orgánom činným v trestnom konaní, a tak nášmu prezidentovi nezostane nič iné iba sa vyžalovať v Novom Yorku a zahorieť spravodlivým hnevom u Hríba v Týždni, u Balogovej v SME alebo u Kostolného v Denníku N, keďže Kaščák mu môže poskytnúť svoje pódium na Pohode až o rok.

Slovenská verejnosť sa vôbec nebude čudovať, keď po zasadaní OSN v New Yorku špeciál so slovenským prezidentom neodletí do Popradu, ale do Kyjeva. Nuž, neurobili by ste to isté? Veď kto by už obsedel v Prezidentskom paláci v kresle hlavy štátu, keď je Slovensko mafiánsky štát a jeho prezident čistý ako okvetie bielej ľalie?